Dva základné druhy inseminácie

Ako funguje inseminácia a kto by mal/a uvažovať o tejto možnosti? Inseminácia je proces umelého zavedenia spermií, vstrek semena do maternice ženy. Existujú dva základné druhy inseminácie: intracervikálna a intrauterinná.

Intracervikálna inseminácia

Čo je liečba ICI (intracervikálna/vaginálna inseminácia)? Intracervikálna inseminácia (ICI) je liečba neplodnosti, ktorá sa uskutočňuje pomocou špeciálneho katétra, ktorým sa do krčka maternice zavedie semeno. Dá sa to urobiť v súkromí vášho domova bez akejkoľvek lekárskej pomoci. Dá sa to urobiť aj na klinikách. Pri domácej inseminácii je dôležité sledovať vašu ovuláciu, aby ste vedeli, kedy inseminovať. ICI sa zvyčajne vykonáva so surovými spermiami. Tento typ spermií, ktorý je „neumytý“, obsahuje reprodukčné bunky, ako aj semennú plazmu a sekréty prostaty. Je potrebné poznamenať, že surové spermie nie sú sterilné a nesmú sa používať na vnútromaternicovú insemináciu (liečba IUI) alebo oplodnenie in vitro (liečba IVF). Miera otehotnenia pri ICI sa pohybuje od 20 – 25 % pri prvom ošetrení mladých, zdravých žien až po menej ako 5 % u starších žien. Ak sa nedosiahne tehotenstvo po 3-6 liečebných cykloch, odporúčame pokročilejšie liečby.

Intrauterinná inseminácia

Čo je liečba IUI (intrauterinná inseminácia)? Intrauterinná inseminácia (IUI) je liečba plodnosti vykonávaná na klinikách, pri ktorej sa spermie darcu inseminujú priamo do dutiny maternice. Zahŕňa zavedenie semena do maternice pomocou katétra umiestneného priamo v maternici. Vedecké štúdie preukázali troj- až štvornásobne vyššiu mieru otehotnenia pri IUI ako pri cervikálnej/vaginálnej inseminácii (liečba ICI). Vo väčšine prípadov sa spermie ICI používajú na domácu insemináciu. Pred vykonaním IUI sa však spermie musia pripraviť pomocou centrifugácie pri plávaní alebo hustotného gradientu, aby sa odstránili prostaglandíny a baktérie. Ak sa tak nestane, pacient môže reagovať negatívne alebo dostať silné kŕče. Intrauterinná inseminácia IUI je pokročilejšou formou než ICI. Tento postup sa vykonáva počas ovulácie, alebo sa vyvoláva ovulácia pomocou hormonálnej stimulácie.

V akom prípade využiť liečbu insemináciou?

Najčastejšie používa na liečbu neplodnosti. Môže sa použiť v prípade, ak muž nemá dostatočný počet spermií, ak sú spermie deformované, ak je muž neplodný kvôli obštrukcii semenníkov alebo ak sa páru nedarí počať prirodzene.

Pre koho je vhodná?

Môže byť tiež vhodnou možnosťou pre ženy s ovulačnými problémami, ktoré sa nedajú liečiť inými spôsobmi, ako aj pre páry, ktoré sa neúspešne snažia počať prirodzene. Pred rozhodnutím o inseminácii je však dôležité konzultovať s lekárom, ktorý môže pomôcť zistiť príčinu neplodnosti a navrhnúť vhodné riešenie.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to