Zabijáci mužskej plodnosti aj v kuchyni

Zabíjajú chipsy a pizza mužskú plodnosť? Nie je to až tak úsmevná otázka, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Bunky, ktoré produkujú spermie, vystaví nezdravá strava oxidačnému stresu a nakoniec ich zahubí. Výkonných zabijakov mužskej plodnosti teda hľadajme aj v kuchyni, v stravovacích návykoch. Sú nimi priemyselne spracované potraviny, pizza, chipsy, sušienky. Bunky, tvoriace spermie, pritom zabíjajú nenávratne, telo ich nedokáže nahradiť.

Aká je kvalita spermií u mladých mužov?

Pokles kvality ľudských spermií zaznamenávajú vedci už dlho a doložil ho rad štúdií. V hľadáčiku však výskumy mali mužov, ktorých vek sa približoval ku tridsiatke a vyššie. Aktuálne štúdie Harvardskej univerzity sa ale teraz rozhodla preskúmať, v akej kondícii sú spermie mladých ľudí.

Skúmali tri tisíc mladých, ich priemerný vek bol devätnásť rokov. Podrobné detaily o ich zdravotnom stave mala k dispozícii vďaka vyšetreniam pred nástupom do dánskej armády.

Vedci sa okrem merania kvality spermií, teda ich koncentrácie, počtu a pohyblivosti, zamerali na jedálniček mladých mužov, aby odkryli prípadnú súvislosť. Podľa stravovacích návykov mladíkov rozdelili do štyroch skupín.

Rozdelení podľa stravovacích návykov

Prvá vyhľadávala „junk food, teda potraviny s vysokým kalorickým obsahom a nízkou výživnou hodnotou. Priemyselne spracované potraviny, pizzu, chipsy, sušienky, hranolky, sladké nápoje. Druhú skupinu tvorili klasickí vegetariáni, chlapci v tretej skupine sa držali stravy zloženej z rýb, kurčiat, zeleniny a ovocia. Štvrtú kategóriu vedci pomenovali po typickom dánskom sendviči „smørrebrød“, žili totiž na strave zloženej z údenín, pečiva, majonézy, mlieka a rýb.

A aký jedálniček mladíkom zaisťoval najkvalitnejšie spermie? Vyhrali chlapci, ktorí na tanieri dávali prednosť rybám, kurčatám, zelenine a ovocí. Hneď za nimi sa umiestnili vegetariáni. Mladý muži zo skupiny „smørrebrød“ obsadili tretie miesto. Najhoršie na tom boli vyznávači „západného“ junk food. A práve tí tiež úplne prepadli v teste v ktorom merali množstvo Sertoliho buniek, ktoré produkujú spermie.

Zistenia zásadného významu

Tieto zistenia majú zásadný a rozsiahly význam. Nezdravá strava totiž podľa zistení nielen ničí množstvo a kvalitu spermií, čo možno napokon podľa vedcov zlepšením jedálnička postupne zmeniť. Nekvalitné potrava však dokáže tiež zlikvidovať bunky, ktoré spermie produkujú, pretože je chudobná na antioxidanty vystavuje telo oxidačnému stresu. A pozor, bunky zabité chipsami a sladkými nápojmi podľa vedcov nemožno nehradiť. Fastfoodové jedlo môže tiež skomplikovať otehotnenie žien.

Neznižujte svoje reprodukčné schopnosti

Do devätnástich rokov tak môžu mladí muži dostať svoje reprodukčné schopnosti do stavu, ktorý už nepôjde zlepšiť. „Štúdia je ukážkou, akú moc má jedálniček na funkciu semenníkov. Zlé stravovanie v mladosti môže znamenať zmeny, ktoré si so sebou muži ponesú celý život,“ komentoval závery štúdie Allan Pacey zo Sheffieldskej univerzity. Takže ako? Chipsy a pizza zabíjajú mužskú plodnosť? Priamo a ihneď nie, no nepriamo a pri dlhodobej konzumácií takejto nezdravej stravy treba očakávať aj nepríjemný účet…

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to