V hlavnej úlohe je mužská pohlavná bunka

Spermia je najmenšia bunka v ľudskom tele, ktorá slúži na vyhľadanie a oplodnenie vajíčka. Každý vie, že je potrebná k počatiu dieťaťa. Ale asi málokto tuší, že každú sekundu vzniká 1 500 nových spermií a v ženskom tele môžu prežiť až týždeň. Prečítajte si desať zaujímavostí o spermiách, mužskej pohlavnej bunke.

Semeno a spermie nie je to isté

Spermie tvoria len asi 5 až 10 percent z celkového objemu ejakulátu. Biela lepkavá tekutina, tzv. semenná plazma produkovaná semennými vačkami, sa zmieša so spermiami až tesne pred ejakuláciou.

„Bielkoviny, cukry, aminokyseliny a minerálne látky, ktoré obsahuje, potom zabezpečujú spermiám vhodné prostredie pre prežitie a poskytujú im médium, prostredníctvom ktorého sa môžu pohybovať a plávať,“ vysvetľuje genetička z Medicínskeho centra v Prahe.

Každú sekundu sa vytvorí 1500 spermií

Spermie sa začnú tvoriť v puberte a ich „výroba“ sa za normálnych okolností nikdy nezastaví. „Každú sekundu sa odvtedy vytvorí okolo 1500 spermií, za deň sa počet vyšplhá dokonca až na niekoľko miliónov. V porovnaní s obmedzeným počtom vajíčok u žien je to veľmi slušné číslo,“ hovorí odborníčka.

Recyklácia v mužskom tele

Vytvorené spermie sú počas ejakulácie „vypudené“ zo svojho úložiska (koncovej časti nadsemenníkov). Keď má muž dlhšiu dobu ejakulačnú abstinenciu, spermie sa hromadia a po jednom až troch týždňoch sa ich aktivita a životnosť znižuje. „Odumreté bunky sú následne vstrebané do tela a ich obsah je recyklovaný,“ uvádza lekárka.

V ženskom tele žijú dlhšie, než si myslíte

Priemerná dĺžka života spermií v ženskom tele je približne 48 hodín. Väčšina z nich však v dôsledku kyslejšieho prostredia hynie veľmi rýchlo. Ak je však prostredie menej kyslé, sú schopné sa v tele ženy ukotviť a prežiť aj počas piatich až siedmich dní. Za priaznivých okolností môže byť spermia dokonca schopná oplodniť vajíčko aj niekoľko dní po pohlavnom styku.

Dlhá cesta k vajíčku

Na ceste k vajíčku musia spermie prekonať vzdialenosť zhruba 7,5 až 10 centimetrov. Nezdá sa to ako veľká vzdialenosť, ale pre spermiu, ktorá je veľká asi 0,05 mm, je to obrovská štreka. Je to ako keby 180 cm vysoký muž musel zaplávať zhruba 2,8 kilometra.

„Doba, za ktorú je spermie schopná dosiahnuť svoj cieľ, sa mení v závislosti na jej šikovnosti a prostredia v ženskom tele. Veľmi rýchle spermie dosiahnu vajíčka už po niekoľkých hodinách, ostatným to môže trvať aj niekoľko dní. Väčšina z nich však svoju cestu nikdy nedokončí,“ opisuje púť spermií doktorka.

Pravda o veľkosti

Na veľkosti záleží. Teda čo sa týka veľkosti semenníkov. Tie majú dve základné funkcie: produkciu spermií a sekréciu testosterónu. Väčšie semenníky znamenajú väčší objem, čo môže viesť k vyššej produkcii spermií. To, že sú semenníky menšie, než je bežný priemer (menej ako 3,5 cm) nemusí však hneď znamenať menšiu plodnosť. Na zabezpečenie dostatočného množstva spermií môže stačiť iba jeden plne funkčný semenník. A teraz lepšia správa, veľkosť penisu nijako neovplyvňuje plodnosť.

Teplo nemajú spermie rady

Vyhrievané sedačky v aute, notebook na kolenách, tesné prádlo, ani prílišné saunovanie a horúce kúpele sa spermiám nepáčia. Ak sú podobným vplyvom vystavené dlhodobo, dochádza k zníženiu ich kvality.

Príroda je však múdra a proti teplotným výkyvom vymyslela ochranu. „Pre vyrovnanie teplotných rozdielov je miešok vybavený svaly, ktoré zabezpečujú jeho pružnosť. Svaly sa v horúčave uvoľnia, zväčšia svoju plochu a tak teplo vyžaruje von. A naopak, keď je zima, svaly pritiahnú semenníky bližšie k telu a tým chránia spermie pred chladom. Dôvodom, prečo sú semenníky umiestnená mimo telo v miešku, je udržanie spermií v prostredí, ktoré je chladnejšie o 2-4 ° C než je priemerná teplota tela,“ vysvetľuje genetička.

Zmrazenie a zdravé dieťa aj po 20 rokoch

Ako uchovať kvalitu spermií? Zmrazením až na -196 °C. Týmto krokom sa zastavia funkcie spermií a tie dokážu „prečkať“ až do okamihu použitia, maximálne však 20 až 25 rokov. Po rozmrazení sa kvalita spermií obnoví a sú pripravené a schopné oplodniť vajíčko.

Vlašské orechy a ustrice zlepšujú ich kvalitu

Bolo preukázané, že napríklad denná konzumácia obyčajných vlašských orechov, obsahujúcich omega-3 mastné kyseliny, vedie k preukázateľnému zlepšeniu tvaru spermií, ich pohyblivosti i vitality.

Vyvážený jedálny lístok je pre kvalitu a kvantitu spermií dôležitý. Strava by mala byť bohatá hlavne na zeleninu a ovocie, ktoré obsahujú vitamíny, minerály a antioxidanty nevyhnutné pre správny vývoj spermií a ich funkciu. Selén, zinok, kyselina listová, vápnik a vitamín E patrí k tým najdôležitejším. Do jedálnička je dobré zaradiť tiež viac chudého mäsa, strukovín, morských plodov (ryby, ustrice) a pramenitú vodu miesto sladených a ochutených limonád,“ radí MUDr. S. Růžičková.

Vek je a nie je len číslo

Ženy vedia, že ich biologické hodiny tikajú, až sa nakoniec úplne zastavia. U mužov neexistuje vekový limit, kedy sa môžu stať otcom. Pravdou však je, že s pribúdajúcim vekom sa kvalita spermií znižuje, čo môže spôsobiť problémy s plodnosťou. Ide o ich počet, kvalitu i pohyblivosť.

„Inými slovami, starší muži sú schopní oplodniť svoje partnerky, ale miera potratov a vrodených vád je vyššia, najmä v dôsledku abnormalít v DNA spermií. U mužov sa za pokročilý vek považuje 45 rokov, čo je však viac spojené s faktormi životného štýlu než so samotnou neplodnosťou,“ dodáva odborníčka z Medicínskeho centra Praha.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to