Príčinou môže byť endometrióza

Keď sa žene začnú zhoršovať menštruačné bolesti a pridajú sa k nim bolesti pri sexe, príčinou môže byť endometrióza. Touto diagnózou dnes trpí každá desiata žena. Toto pomerne bežné, ale stále trochu záhadné ochorenie je tiež častou príčinou neplodnosti.

Endometrióza je nezhubné, ale napriek tomu často závažné ochorenie postihujúce každú desiatu ženu vo veku 20 až 40 rokov. Jej podstatou je vznik ložísk podobných sliznici maternice a väzivových uzlov v dutine brušnej – najčastejšie v malej panve.

V ľahších prípadoch je postihnutá iba pobrušnica, v ťažších prípadoch prerastá endometrióza aj do okolitých štruktúr a orgánov – do vajcovodov, vaječníkov, črevá, močového mechúra a do panvovej steny. Hlavným prejavom endometriózy sú bolesti v podbrušku – niekedy veľmi ťažké – a neplodnosť.

Ako sú prejavy endometriózy

Endometrióza sa v cca 10-30 % prípadov nemusí prejavovať nijako. V tom prípade ju ani nie je nutné liečiť. Najčastejšie ale endometriózu odhalíme u žien, ktoré prichádzajú na vyšetrenie pre chronické bolesti v podbrušku, pretože nemôžu otehotnieť alebo pre oba tieto dôvody súčasne. Charakteristické pre endometriózu sú ťažkosti viazané na menštruačný cyklus. Typickým prejavom sú menštruačné bolesti, bolesti pri pohlavím styku a niekedy aj bolesti pri vyprázdňovaní.

Aké sú príčiny endometriózy?

Presne to nevieme. Najčastejšou predstavou je, že sa pri bežnej menštruácii dostanú drobné čiastočky sliznice maternice (čo je vlastne menštruačná krv) cez vajcovody do brušnej dutiny, kde sa zakorenia a začnú podliehať rovnakému hormonálnemu vplyvu ako sliznice maternice – teda vlastne „menštruačnému cyklu“. Preto sú pre endometriózu typické bolesti v období menštruácie. Táto tzv. retrográdna čiže obrátená menštruácia je však úplne normálnym javom. Prečo u niektorých žien k rozvoju endometriózy dôjde a u iných nie, dodnes presne nevieme.

Možno sa proti endometrióze nejako brániť?

Existuje prevencia? Bohužiaľ nie. Ovplyvniteľné rizikové faktory vzniku endometriózy nepoznáme, a preto ani neexistuje žiadna prevencia tohto ochorenia. Významnú úlohu hrá genetická záťaž. Svoju úlohu zohrávajú pravdepodobne aj faktory životného prostredia. Ochranným faktorom sa zdá byť konzumácia tzv. stredomorskej stravy, predovšetkým čerstvého ovocia a zeleniny.

Diagnostikuje endometriózu gynekológ?

Na endometriózu sa bohužiaľ často prichádza pomerne neskoro, pri prehliadke u gynekológa. Niekedy je potrebné ďalšie špecializované vyšetrenie. Podozrenie spravidla najskôr vysloví ambulantný gynekológ. Ten potom buď v jednoduchších prípadoch navrhne začať liečbu, alebo ženu odošle do miestnej nemocnice na ďalšie vyšetrenia. Tie najťažšie prípady sú potom odosielané do špecializovaných centier, ktorých je v republike len niekoľko. Stanovenie správnej diagnózy je niekedy možné už pri obyčajnom klinickom vyšetrení, inokedy nám pomôžu tzv. zobrazovacie metódy (ultrazvuk alebo magnetická rezonancia) a niekedy sa definitívne endometrióza potvrdí až pri operácii.

Ako sa endometrióza lieči

Voľba optimálneho liečebného postupu závisí predovšetkým od toho, či sú hlavným problémom ženy bolesti, neplodnosť, alebo kombinácia oboch. Ak zistíme endometriózu u ženy, ktorá už neplánuje tehotenstvo a nemá žiadne bolesti, liečba nie je nutná. U žien, ktoré majú bolesti, ale nesnažia sa otehotnieť, sa ako prvá nasadzuje hormonálna liečba. Tá pomôže až 80 % z nich. Hormonálna liečba ale nezlepšuje vyhliadky na otehotnenie, naopak pôsobí ako antikoncepcia.

U žien trpiacich bolesťami aj neplodnosťou súčasne je jedinou možnosťou operačné riešenie. Operácie kvôli endometrióze sa vykonávajú na gynekologických pracoviskách a v prípade pokročilých nálezov by mali byť vykonávané v špecializovaných centrách. V týchto centrách sa operácia vykonáva takmer výlučne laparoskopicky, účelom je odstrániť pokiaľ možno všetky ložiská z dutiny brušnej. Úspešnosť liečby z hľadiska odznení bolestí je 80-90 %.

V prípadoch, kedy žena trpí neplodnosťou a nemá bolesti, môže v ľahších prípadoch pomôcť tiež operačné riešenie, v ťažších prípadoch tu má väčší význam asistovaná reprodukcia. Okrem toho môže pomáhať aj fyzioterapia, diéta, čínska medicína či akupunktúra. Jedná sa ale samozrejme o metódy pomocné – nemali by na ne spoliehať predovšetkým ženy s neplodnosťou, ktoré by tak mohli premeškať vhodný vek pre účinné metódy modernej medicíny.

Je každá žena s endometriózou zároveň neplodná?

Jeden z najdôležitejších faktorov plodnosti u ženy je vek. Pravdepodobnosť dosiahnutia tehotenstva u mladej ženy vo fertilnom veku je aj za optimálnych podmienok iba 25 % v každom mesiaci. A od tridsiatych narodenín každým rokom toto percento klesá. Bežne je neplodnosťou postihnutých asi 15 % párov. U žien s endometriózou toto číslo stúpa až na 50 %. Keď sa skombinuje narastajúci vek a endometrióza, nájsť riešenie je už niekedy veľmi ťažké. Preto by mali ženy s endometriózou otehotnieť čo najskôr a neodkladať založenie rodiny až do neskoršieho veku.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to