Tak aký vplyv má „mariška“?

Vedci z Harvardovej univerzity prišli s novým zistením. Muži, ktorí kedysi fajčili marihuanu (slangovo nazývaná tráva), majú v ejakuláte vyšší počet spermií, než tí, ktorí túto omamnú látku za svoj život neužili.

Agentúra Bloomberg píše o tom ako záver výskumu prekvapil samotných vedcov. Očakávali, že marihuana bude mať na plodnosť a množstvo spermií nepriaznivý vplyv.

U fajčiarov konope v priemere viac spermií

Výskumníci zo školy verejného zdravia Harvardskej univerzity podrobili výskumu vzorky spermií 662 mužov. Práve títo muži medzi rokmi 2000 až 2017 prichádzali na kliniku pre liečbu neplodnosti. Viac ako polovica, teda 55 percent mužov v dotazníku uviedlo, že niekedy marihuanu fajčili. Z toho 44 percent to robilo v minulosti a len 11 percent predstavovalo súčasných užívateľov.

Následná analýza vzoriek spermií ukázala, že priemerná koncentrácia spermií u fajčiarov marihuany bola 62,7 milióna na mililiter, naopak u nefajčiarov iba 45,4 milióna na mililiter.

Neznamená to zvýšenie šancí na otcovstvo

Autori štúdie poukazujú na dôležitý fakt, že holdovanie marihuany automaticky neznamená samotné zvýšenie šancí na otcovstvo. Predpokladajú, že to môže súvisieť aj s vplyvom testosterónu, pretože muži disponujúci vyššou hladinou tohto hormónu sú náchylnejší k rizikovému správaniu, vrátane spomínaného fajčenia marihuany.

Cannabis a reprodukčné zdravie

Vedúci štúdie Jorge Chavarro povedal, že práve „tieto prekvapivé zistenia ukazujú, ako málo toho vieme o dôsledkoch užívania marihuany na reprodukčné zdravie aj na zdravie vo všeobecnosti“. Takisto k svojmu tvrdeniu dodal, že výsledky výskumu je potrebné „opatrne interpretovať“, a že budú potrebné ďalšie štúdie.

„Páry, ktoré chcú deti, by sa podľa môjho názoru mali v každom prípade marihuane vyhnúť,“ povedal pre agentúru Bloomberg popredný britský odborník na túto problematiku Allan Pacey. Dodal, že výsledky americkej štúdie treba brať s rezervou.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to