Jeden z postupov umelého oplodnenia
Existujú dva základné druhy inseminácie: intracervikálna a intrauterinná. Intracervikálna inseminácia (ICI) je jeden z postupov umelého oplodnenia, ktorý sa používa na zlepšenie šancí na oplodnenie a tehotenstvo. Tento postup spočíva v zavedení spermií do krčka maternice pomocou katétra. Intracervikálna inseminácia sa môže použiť ako samostatná metóda, alebo ako súčasť iných postupov umelého oplodnenia, asistovanej reprodukcie.
Do hry vstupuje ovulácia a spermie
Pred samotným zákrokom sa vykonávajú určité prípravy. Najprv sa zistí ovulácia, ktorá sa môže sledovať pomocou ultrazvuku alebo hormonálnych testov. Po zistení ovulácie sa spermie pripravia v laboratóriu na insemináciu. Spermie sa získajú z ejakulátu muža a ošetria sa špeciálnymi tekutinami, ktoré zlepšujú ich pohyblivosť a schopnosť oplodniť vajíčko.
Ako sa vykonáva intracervikálna inseminácia
Intracervikálna inseminácia sa vykonáva v lekárskej ambulancii a nevyžaduje anestéziu. Žena leží na gynekologickom kresle a lekár pomocou špeciálneho katétra zavedie spermie do krčka maternice. Tento postup nie je bolestivý, ale môže byť nepohodlný. Po zavedení spermií sa odporúča, aby žena zostala v pokoji a vyvarovala sa sexuálnej aktivity počas niekoľkých dní.
Úspešnosť závisí od mnohých faktorov
Intracervikálna inseminácia môže byť účinná metóda pre ženy, ktoré majú problémy s ovuláciou alebo pre mužov, ktorých spermie majú zhoršenú kvalitu. Tento postup môže tiež pomôcť pri neplodnosti, ktorá sa nedá vysvetliť. Úspešnosť intracervikálnej inseminácie závisí od mnohých faktorov, vrátane veku ženy, zdravotného stavu, muža počtu a kvality spermií, spôsobu sledovania ovulácie ako aj správne načasovanie postupu. Štúdie ukazujú, že úspešnosť ICI sa pohybuje v rozmedzí 5-25% v závislosti od konkrétnych okolností. Úspešnosť sa môže zvýšiť opakovaním postupu niekoľkokrát, aby sa zvýšila šanca na oplodnenie.
Riziká intracervikálnej inseminácie
ICI je pomerne bezpečný postup, ale ako každý lekársky postup, aj tento má svoje riziká. Riziká spojené s ICI sú zvyčajne spojené s používaním súprav na insemináciu, ktoré môžu byť potenciálne infekčné. Najbežnejšie riziká spojené s touto technikou zahŕňajú infekcie močových ciest, ktoré môžu spôsobiť zápal močového mechúra alebo obličiek, ako aj infekcie maternice, ktoré môžu spôsobiť zápal maternice. Okrem toho, niektorí ľudia môžu pociťovať bolesti alebo kŕče počas alebo po postupe, hoci tieto vedľajšie účinky sú zvyčajne mierne a prechodné. V zriedkavých prípadoch môže ICI spôsobiť alergické reakcie na lieky používané pri inseminácii.
Nie je vhodná pre všetkých
Aj keď intracervikálna inseminácia (ICI) je pomerne jednoduchý postup, nie je to vhodná metóda pre všetkých pacientov. V niektorých prípadoch môže byť vhodnejšia iná forma umelého oplodnenia, ako napríklad intrauterinná inseminácia alebo in vitro fertilizácia. Pred rozhodnutím o intracervikálnej inseminácii by mal pacient konzultovať s lekárom a diskutovať o svojich možnostiach a rizikách.