Konzumácia alkoholu a plodnosť
Konzumácia alkoholu a plodnosť. Ako (ne)idú k sebe? Otázka, či príjem alkoholu ovplyvňuje reprodukčné funkcie mužov, je kontroverzná. Jedna nedávna (z leta 2018) talianska andrologická štúdia, ktorú opublikoval odborný web Sciencedaily.com, prichádza so zistením, že pitie alkoholu má zlepšovať kvalitu, zvyšovať kvantitu a koncentráciu spermií a tým aj samotnú plodnosť u mužov. O dôvodoch sa zatiaľ veľa nehovorí.
Nepiť a nefajčiť?
Je všeobecne známym faktom, že párom snažiacim sa o potomka sa v prvom rade (okrem iného) odporúča okamžite prestať piť a fajčiť, stravovať sa zdravo a tiež sa viac hýbať. Vyššie spomínaná štúdia z Talianska túto teóriu koriguje, ba čiastočne vyvracia. Tím odborníkov sa v nej snaží dokázať, že alkohol, samozrejme, v malom množstve, je pre spermie dokonca prospešný.
Antioxidanty ako dôvod
V štúdii pozorovali vzťah medzi konzumáciou alkoholu a plodnosťou u vzorky 323 mužov. Výsledok je prekvapujúci, pretože pitie v malom množstve (rozhodne nie vo veľkom) údajne zlepšuje kvalitu či počet spermií, a tým pádom zlepšuje aj samotnú mužskú plodnosť. Najvyššia koncentrácia spermií v ejakuláte sa zistila pri konzumácii 4 až 7 jednotkách alkoholu týždenne. Za tento pozitívny jav môže pravdepodobne výskyt antioxidantov vo víne, prípadne xanthohumol, nachádzajúci sa v pive. Plus, pri metabolizácii alkoholu sa dočasne prudko dvíha aj hladina testosterónu tak u mužov, ako aj u žien, hoci v menšej miere.
„Pokiaľ ide o nízky príjem alkoholu, naše zistenia sú v súlade s ostatnými výskumami. V Taliansku je konzumácia alkoholu bežná, ale zvyčajne je obmedzená na malé množstvá. Týka sa to najmä mužov, ktorí sa odvolávajú na našu kliniku neplodnosti,“ uviedla hlavná autorka výskumu Dr. Elena Ricci z Fondazione IRCCS Ca‘ Granda – Ospedale Maggiore Policlinico v Taliansku.
Alkohol môže plodnosť aj znížiť
Štúdia je považovaná za kontroverznú, lebo nejeden výskum jej protirečí. Viaceré štúdie naopak uvádzajú, že práve alkohol môže znížiť plodnosť, ba dokonca u oboch pohlaviach môže viesť k úplnej neplodnosti. Odhliadnuc od dávno dokázanej skutočnosti, že alkohol má mnohé negatívne účinky na naše telo, a to aj v malých množstvách.
Funkčné spermie a ich počet
Pre príklad uvádzame záver vedeckej štúdie z Dánska, ktorá spojila účastníkov – viac ako 1200 mužov, ktorí boli celé štyri roky sprevádzaní, pozorne sledovaní. Dospeli k výsledku, že konzumácia viac ako piatich pív týždenne vedie k mužskej neplodnosti. Čím častejšie a čím viac muži konzumovali alkohol, tým menší počet spermií mali, navyše počet funkčných spermií sa u nich o dosť znížil.