Mužské semenníky sú centrom mužnosti

Mužské pohlavné žľazy, okrem iných, patria medzi orgány, bez ktorých sa dá prežiť. Doktori ich už dnes ale dokážu nahradiť, aspoň naoko.

Okrem toho, že sú centrom mužnosti, sú aj zásobárňou spermií. Aj v prípadoch keď muži prídu o jeden z nich, stále môžu mať deti. Avšak pri odstránení oboch, túto možnosť či schopnosť natrvalo stratia.

Semenníky sú mužské pohlavné párové žľazy. Práve v nich sa tvoria pohlavné hormóny, teda aj testosterón, ale aj samotné spermie, čiže pohlavné bunky.

Pri rozmnožovaní majú nenahraditeľnú úlohu, ale aj v puberte pri tvorbe sekundárnych pohlavných znakov.

Aj napriek tomu, že patria medzi orgány, bez ktorých sa dá žiť, nemalé komplikácie, nielen psychického rázu, môže spôsobovať ich absencia.

Kedy je potrebné ich vyoperovať?

Existuje niekoľko príčin, kedy je nutné jednu alebo obe žľazy odobrať. Patrí medzi nich rakovina, nezostúpené semenníky či závažné poškodenie pri torzii (otočenie ciev, ktoré vyživujú semenník) alebo po vážnom poranení.

Práve urológ rozhoduje o ich chirurgickom odstránení. Odborníci tento zákrok nazývajú orchiektómia. Pri tomto zákroku sú pacienti v celkovej anestéze.

Keď chýbajú oba, nastáva problém

Náš popredný urológ vysvetľuje, že „ak má muž odstránený len jeden semenník, druhý väčšinou kompenzuje jeho stratu dostatočnou tvorbou testosterónu aj spermií“.

Seriózny problém predstavuje situácia, keď von, odstrániť sa musia oba. Vtedy dochádza k sexuálnym poruchám, telo prestáva produkovať testosterón ale aj spermie. Objavuje sa neschopnosť dosiahnuť erekciu a ejakulovať, ale najmä neplodnosť.

Lekár zdôrazňuje, že chýbajúce semenníky sa môžu prejaviť aj na mužskej psychike v podobe komplexu menejcennosti.

Pokročilá medicína

Súčasná medicína mužské semenníky nedokáže plnohodnotne nahradiť, ale aspoň mužom bez nich pomôže esteticky, vizuálne.

Odborník dopĺňa, že „implantácia silikónovej protézy zlepšuje estetický stav. Nedostatok testosterónu kompenzujeme hormonálnou liečbou“.

Veda, podľa neho, pokročila aj v oblasti asistovanej reprodukcie. Tá predstavuje, pre muža bez oboch semenníkov, jedinú voľbu.

Andrológ dodáva, že „oproti minulosti máme k dispozícii nové diagnostické aj liečebné možnosti. Pri asistovanej reprodukcii používame nové bezpečnejšie a účinnejšie lieky s nižším výskytom nežiadúcich účinkov“. Najnovšie sa pri liečbe poruchy erekcie využívajú tzv. rázové vlny.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to