Tabletka namiesto kondómu či vazektómii

Muž, ktorý chce v súčasnosti zabrániť nechcenému otehotneniu partnerky, má na výber dve možnosti. Nie na sto percent spoľahlivý kondóm, alebo trvalú vazektómiu.

Vedci sa usilujú o vytvorenie, v poradí tretej možnosti, v podobe antikoncepčnej tabletky pre mužov, ktorá bude bezpečná a rovnako aj účinná.

Nová mužská antikoncepčná tabletka, ktorá bola súčasťou experimentu na zabránenie počatia spĺňa obidve podmienky. Tvorbu spermií látka znížila. Ukázali to prvé výsledky klinickej štúdie, ktorej sa zúčastnili prví mužskí dobrovoľníci. Výsledky boli uverejnené vo vedeckom časopise Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Vplyv na sexuálnu túžbu

Predtým než sa nejaké liečivo uvedie na trh, musí prejsť niekoľkými fázami klinických štúdií. Spočiatku sa látka podáva ľuďom, hľadá sa vhodná dávka, skúma sa jej ovplyvnenie účinku jedlom alebo samotný vplyv na organizmus.

Prvej fázy klinickej štúdie pre mužskú antikoncepciu sa zúčastnilo štyridsať zdravých mužov.

Tridsať z nich užívali denne nižšiu či vyššiu dávku antikoncepcie po dobu 28 dní. Antikoncepcia im mala umožniť zníženie tvorby spermií. Desať účastníkov užívali nevedomky placebo, t. j. látku bez účinkov antikoncepcie.

Predbežné výsledky naznačujú, že antikoncepcia nespôsobuje vážne vedľajšie účinky.

U štyroch až šiestich účastníkov sa prejavili mierne vedľajšie účinky ako bolesť hlavy, únavu či akné.

Piati z nich uviedli zníženú sexuálnu túžbu a dvaja miernu dysfunkciu pri erekcii, no celkovo sa sexuálna aktivita výrazne neznížila.

Odborníčka na mužskú reprodukčnú biológiu Christina Wangová v tlačovej správe Endokrinologickej spoločnosti vysvetľuje, že „táto tabletka zníži tvorbu spermií, pričom zachová libido.“

Fungovanie mužskej antikoncepcie

Skúmaná látka v klinickej štúdií sa zatiaľ odborne nazýva 11-beta-MNTDC. V skutočnosti ide o upravenú verziu hormónu testosterón.

V prípade ak muž užíva hormón znižuje sa prirodzená tvorba hormónu testosterón v semenníkoch, a tým pádom dôjde aj k zníženiu samotnej tvorbe spermií.

Endokrinologička Stephanie Pageová z Univerzity vo Washingtone pre denník The Guardian uviedla, že takto upravený hormón vo zvyšku mužského tela udrží hormonálnu rovnováhu a „mužnosť, podporí veci ako hlboký hlas, ochlpenie, sexuálnu túžbu, štíhlosť a funkciu.“

Mužom užívajúcim hormonálnu antikoncepciu na rozdiel od placeba, výrazne klesla tvorba spermií. Keď tabletky vysadili, účinky pominuli. To všetko priblížila Wangová.

Samotnú úspešnosť pri zabránení počatia budú musieť vedci potvrdiť dlhšími štúdiami. Pri preukázateľnej úspešnosti si tabletku nakoniec vyskúšajú aj sexuálne aktívne páry.

Pracuje sa na ďalšej antikoncepcii pre mužov

Tím odborníčky Wangovej naďalej pracuje aj na inej antikoncepcii pre mužov vo forme tabletiek. Ich cieľ spočíva v nájdení takej antikoncepcie, ktorá bude najúčinnejšia a zároveň najbezpečnejšia.

Hormonálny gél patrí medzi jedných z kandidátov mužskej antikoncepcie. Muži si ho majú rozotierať na rameno. Jeho hlavnou úlohou je zastavenie tvorby spermií. Táto forma sa podrobuje testovaniu na sexuálne aktívnych pároch, konkrétne v súčasnosti vo Veľkej Británii.

Wangová takisto predpokladá, že „bezpečná, zvrátiteľná hormonálna antikoncepcia pre mužov by mala byť dostupná asi o desať rokov“. Mužská antikoncepčná tabletka či kondóm, čo by bola Vaša voľba, milí čitatelia?

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to