Venujeme pozornosť mužskému pohlavnému zdraviu?

Mužské pohlavné zdravie sa v posledných desaťročiach oprávnene dostáva do centra pozornosti. Ako vieme, problém s počatím čoraz častejšie zažívajú mladé páry, ktoré chcú založiť rodinu. Toto zlyhanie sa po dlhé roky pripisovalo len ženám, no dnes už lekári potvrdzujú, že skoro polovica zlyhaní má korene na strane mužov. Ak sa pár snaží o dieťa s tým, že sa im do dlhodobo nedarí je potrebné aby sa na vyšetrenie dostavili obaja. Nápomocná vie byť i rázna obmena životných zvykov, ktoré ovplyvňujú mužské pohlavné zdravie.

Kvalitu spermií ovplyvňujú tri faktory

Kvalitu spermií nám ukazuje jeden veľmi dôležitý ukazovateľ a tým je ich množstvo, inak povedané koncentrácia. Ak je nízka tak isto je nízka aj šanca, že sa vajíčko oplodní. Druhý faktor, ktorý bráni oplodneniu je morfológia teda tvar spermie. Zlá morfológia, ktorá môže byť zapríčinená genetickým poškodením ovplyvní spermiu a tá oplodní vajíčko, potom je viac ako pravdepodobné, že zárodku sa nebude dariť dobre, je tu i vysoké riziko potratu.

Zdravá mužská spermia očami umelca / Neplodnost.sk
Zdravá mužská spermia očami umelca / Neplodnost.sk

Posledným dôležitým faktorom je rýchlosť alebo tzv. pohyblivosť spermií. Ak sú spermie „lenivé“ budú mať menšie šance, že sa dostanú k vajíčku skôr ako tie rýchlejšie. Všetky tieto faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu spermií je možné do určitej miery zlepšiť.

Čo poškodzuje zdravie spermií?

Faktory, ktoré vplývajú na samotnú kvalitu spermií a dajú sa ovplyvniť sú: stres (dlhodobý stres zabraňuje organizmu regenerovať stresové hormóny a tým sa znižuje tvorba spermií, no znižuje sa i celková imunita tela), fajčenie (vo vysokej miere ovplyvňuje erekciu i kvalitu a kvantitu spermií), obezita (pri nadváhe sú spermie lenivé, telo vytvára viac estrogénu čo je ženský hormón), jedálniček (hlavne ak chýbajú potrebné minerály a vitamíny).

Muži môžu pre seba urobiť toto

Problémy treba brať vážne a treba sa k nim postaviť priamo, je potrebné zmeniť životný štýl, touto zmenou sa problémy vedia znížiť ba úplne eliminovať. Veľmi dôležité je do svojho denného harmonogramu zaradiť aj pravidelný pohyb. Treba si vyčleniť čas na fyzický i psychický oddych. Je potrebné prijímať vitamíny A, C a B, rôzne minerály ako zinok a selén, tieto antioxidanty sú prítomné pri tvorbe spermií a mužských hormónov v tele.

Byť zdravý je dôležité

Teplo ovplyvňuje spermie. Pre tvorenie spermií je primeraná teplota semenníkov 34,5°C, teplota človeka je o je 2°C nižšia. Pre tých mužov, ktorých trápi kvalita spermií je odporúčané nosenie voľnejšieho oblečenia, to semenníky drží od tela a nie v teple. Kúpeľ v horúcej vode tiež nie je najlepšou voľbou. Riziko taktiež predstavuje choroba, ktorá je spájaná s horúčkou, tá znižuje počet spermií. Je dôležité aby sa muži snažiaci o splodenie potomka snažili udržiavať v čo najlepšej forme a aby si zvyšovali imunitu tak aby neochoreli. Sú tu i faktory, ktoré sa ovplyvniť nedajú a i tak znižujú kvalitu spermií. Môžeme sem zaradiť niektoré lieky, obzvlášť chemoterapeutiká, testosterón, steroidy, lieky na liečbu vysokého krvného tlaku, opioidy, antibiotiká či antidepresíva. Užívanie týchto liekov by mali muži prediskutovať so svojim lekárom. Ten môže odporučiť ako riešiť daný problém iným liekom, či inou cestou tak aby kvalita spermií nebola ovplyvnená.

Obranyschopnosť organizmu je základ

Imunita sa dá zvýšiť aj inak ako prijímaním vitamínov a minerálov, ktoré sme už spomínali. Jestvujú i prírodné látky, ktoré pôsobia pozitívne na imunitný systém mužov. Beta glukány sú jednou možnosťou, ktorá je v súčasnosti najviac skúmaná. Ide o prírodné polysacharidy nachádzajúce sa v kvasniciach, niektorých druhoch obilnín či v hlive ustricovej. Práve ona má vysoký obsah beta glukánu.

Hliva ustricová je zdrojom beta glukánu / Neplodnost.sk
Hliva ustricová je zdrojom beta glukánu / Neplodnost.sk

Dokážeme ho získať vo vysokej čistote a to má veľký vplyv na pozitívny efekt organizmu. Ak nastane situácia, že je imunitný systém oslabený a má problém čeliť chorobám, beta glukán vie pôsobením na receptory imunitných buniek zlepšiť ich funkciu a ony zastavia infekciu, ktorá sa snaží dostať do tela.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to