Mužská plodnosť a COVID-19
Mužská plodnosť a COVID-19. V strachu pred novým koronavírusom muži zmrazujú svoj genetický materiál, ohrozené spermie. Má tento postup opodstatnenie? Neide o zbytočnú paniku, pre niekoho dobrý biznis?
V Spojených štátoch amerických sa čoraz viac mužov snaží zachrániť svoje nenarodené deti z obavy pred rizikovým ochorením COVID-19. V USA sa začiatkom apríla 2020 počet osôb nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 vyšplhal na 700-tisíc, preto sa budúce hlavy rodín rozhodli svoj genetický materiál zamraziť pomocou špeciálnych domácich súprav na odber spermií alebo návštevou na to určených kliník. Napriek tomu, ze zatiaľ neboli potvrdené obavy z možnej neplodnosti chorých, či mužov po prekonaní ochorenia.
Spermie sa posielajú poštou
V USA stúpol predaj domácich súprav na ober spermií v posledných týždňoch o 20%, čo uvádza Daily Mail – britský denník. Heather Kipatricková, manažérka spoločnosti CryoChoice, tento fakt zasa potvrdila online denníku The Daily Beast. Spomínaná spoločnosť je medzi prvými, ktoré ponúkajú možnosť odobrať si spermie doma. Cena jednej súpravy sa pohybuje okolo 550 €, vrátane ročného uskladnenia spermií v špeciálnom zariadení spoločnosti. Na prepravu svojho genetického materiálu do spermobanky muži využívajú poštu.
Neopodstatnená obava
Súvislosť medzi novým koronavírusom a plodnosťou je stále neprebádaná. Je isté, že tematika mužská plodnosť a COVID-19 bude ešte dlho pertraktovaná. Prenášanie vírusu pohlavným stykom je téma, ktorej nedávno začali vedci venovať zvýšenú pozornosť. Konkrétne na lekárskej univerzite v meste Nanking v Číne boli skúmané semenníky a spermie trinástich pacientov, ktorých postihlo ochorenie vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2, predtým dočasne ako 2019-nCoV). Dvanásťčlenná skupina bola vo vekovej hranici od 22 do 38 rokov, jeden 67- ročný pacient na ochorenie zomrel. Spermie ani semenné tkanivá neboli v žiadnom z týchto prípadov pozitívne na vírus. Na malej vzorke pacientov tak autori štúdie dokázali, že obava z prenosu ochorenia COVID-19 pohlavným stykom je neopodstatnená.
Plodnosť môže ovplyvniť dočasne
V spermiách sa nový koronavírus nevyskytuje, tvrdí vedúca lekárka – gynekologička Michaela Grossová, zo známeho českého centra asistovanej reprodukcie. Nie je možné ho prenášať spermiami, pretože tak ako vajíčka, ani spermie nemajú receptor pre toto ochorenie. „K ovplyvneniu plodnosti muža môže dôjsť. Jednou vecou je, že všetky ochorenia spojené s horúčkou – i klasická chrípka – zohrieva organizmus na nefyziologickú teplotu a spermie sú na to pri svojom vývoji citlivé. Ide do dočasný stav, na ktorý je plodnosť u muža znížená. Čo znamená, že po vyliečení z horúčok sa v bežných teplotných podmienkach tela začnú spermie zase vyvíjať,“ vysvetľuje odborníčka. Plný návrat k bežným hodnotám v spermiograme môže nastať zhruba po dvoch až troch mesiacoch, keďže vývoj a dozrievanie nových spermií trvá do troch mesiacov. Lekárka dodáva, že tento čas platí za predpokladu, že „muž nemal žiadny problém a jeho spermie boli v najpriaznivejšom počte a s dobrou pohyblivosťou“.
Receptory ACE2 ako vstupný kľúč?
Avšak lekári, ktorí sa vyjadrili v časopise American Journal of Emergency Medicine uviedli, že Covid-19 poškodil spermatocyty, ktoré udržiavajú spermie zdravé. Vírus údajne použil na vstup do ich tela receptory ACE2 na Leydigových bunkách – ktoré sú prítomné v semenníkoch. Pripúšťajú však, že prípady ako je tento, sú veľmi zriedkavé. Takže dodnes nie je jasné ako, či a u koho ovplyvní koronavírus fertilitu z dlhodobého aspektu. Podľa vzoru amerických mužoch nebol v centre, kde lekárka pôsobí, počas súčasnej epidémie zaznamenaný nárast záujmu o zmrazenie spermií.
Skupina pohlavne prenosných ochorení je oveľa väčším rizikom ako ochorenie vírusom COVID-19. Ide o vírus HIV alebo hepatitídu B a C. Podľa odborníčky sa veľká väčšina vírusu eliminuje po preplachovaní spermií. Počas pandémie pozastavili darcovský program, čo zapríčinili súčasné opatrenia. Grossová uvádza: „V týchto časoch fungujeme v obmedzenom režime. Poskytujeme len neodkladnú zdravotnú starostlivosť, čo vyplýva z nariadení hlavného hygienika a vlády“.