Mýty a povery o neplodnosti
Mnoho mladých párov si želá mať početnú rodinu, no stále častejšie sa stáva, že keď sa snažia o počatie dieťatka, stretávajú sa s neúspechom. S týmto problémom bojuje 10-15% mladých párov. Za týmto problémom sa môže schovávať neplodnosť jedného z dvojice a nie je pravidlom, že ide o ženu. Práve muži sú čoraz častejšie nosičom problému. Staršia verejnosť stále posúva verejnosti mýty a povery o neplodnosti, ktoré sú často od skutočnosti ďaleko vzdialené.
Mýty o mužskej neplodnosti
Muži si nechcú dať otestovať plodnosť
Vinu pripisujú muži svojim partnerkám ak sa páru nedarí splodiť chcené dieťa a sú presvedčení, že v nich problém nie je. Je samozrejmé, že mnoho mužov má z vyšetrenia svojich spermií u lekára strach, no súčasné výsledky prieskumov dokázali, že až 92,4% z nich by takéto vyšetrenie podstúpilo, ak by nastali problémy s počatím. Niekedy je dobré opýtať sa muža aj na otázky plodnosti na rovinu ako chodiť okolo horúcej kaše.
Ak pár nemôže počať, muž by mal radikálne zmeniť životný štýl
Nikdy nebolo potvrdené, že ak sa dvojici nedarí počať potomka a nemajú žiadny dôkaz o tom, že je jeden z dvojice neplodný, musí partner začať meniť svoj životný štýl. Je samozrejmé, že kvalitné spermie sú pre otehotnenie dôležité, no nie je potrebné aby sa muž vzdával svojich obľúbených činností len preto aby nedošlo k poraneniu dolných partií. Je vhodné ak svedomite zmení životosprávu, ktorá by mala spermiám dodávať potrebné množstvo živín, znížiť príjem alkoholu a tabakových výrobkov. Andrológ odporúča: „správnu kombináciu antioxidantov, aminokyselín a vitamínov, konkrétne myo-inozitolu, L-karnitínu, L-arginínu, zinku, selénu, vitamínu E a kyseliny listovej“.
S vekom sa znižuje počet spermií
Vek muža a kvantita spermií spolu nijako nesúvisia. Často majú mladí 20-roční chlapci horší spermiogram ako mnohí päťdesiatnici. Kvalita spermií klesá s pribúdaním veku a je častejší výskyt spermií s poškodeným genetickým kódom.
Vyšetrenie plodnosti u urológa je bolestivé
Opak je pravdou, takto vyšetrenie u andrológa či urológa je úplne bezbolestné. Je zrejmé, že sa nejedná ani o príjemnú návštevu u lekára hlavne ak sa prejaví mužské ego, no tými istými intímnymi vyšetreniami prechádzajú aj ženy, čiže sa muži nemajú na čo vyhovárať. Doktor upozorňuje: „Nestačí urobiť spermiogram a skonštatovať, že nie je najlepší, treba pátrať po príčinách, lebo iba keď poznáme príčinu, je možné ju ovplyvniť. A to dnešná medicína naozaj vie“.
Neplodnosť je nevyliečiteľná
Ďalší z mýtov. Tuto je potrebné vyhľadať pomoc u lekára, ktorý vhodne určí diagnózu. Podľa nej sa budú môcť určité druhy neplodnosti u muža efektívne liečiť za pomoci hormonálnej liečby.
Mýty o ženskej neplodnosti
Ak pár nemôže počať, na vine je väčšinou žena
Tento mýt okolo pravdy ani len neprešiel. Ak majú mýty o neplodnosti jasného favorita, tak je to jednoznačne tento. Do dnešných dní bolo mnoho ľudí v omyle a verili, že ak pár nevie počať dieťa, môže za to výhradne žena. Takto to nie je a určite to takto nebolo ani v minulosti, no vtedy neexistovali testovacie metódy, aby sa toto klamstvo vyvrátilo. Na neschopnosti splodiť potomka sa totižto vo vysokej miere podieľa i mužský faktor. Andrológ uvádza že: „Najmenej 30 percent prípadov infertility je spôsobených mužským faktorom a v ďalších 20 percentách ide o poruchu plodnosti oboch partnerov súčasne. Infertilita muža je teda príčinou neplodnosti páru približne v polovici prípadov“. Kým nebudú jasné výsledky testov, je zbytočné sa vyhovárať, že za to môže ten druhý.
Len ženy si musia pred otehotnením nastaviť zdravý životný štýl
Všetci považujú sa logické, že sa žena počas skúšania o počatie dieťatka o seba stará viac, bude cvičiť, zmení životosprávu a dostatočne oddychovať keďže sa bude bábätko vyvíjať v jej tele. Všetky tieto činnosti sú pre ženu dobré, no treba si spomenúť, že i mužský genetický materiál tvorí základ bábätka a i jeho spermie majú byť v čo najlepšej forme. Zvyčajne sa však muž nijako výrazne nemení. Tak isto ako aj u partnerky by mala nastať zmena životného štýlu u partnera. I drobné zmeny jedálnička, pridanie pohybu či oddychu a dostatočný spánok vie ovplyvniť kvalitu spermií.
Existuje iba jeden druh asistovanej reprodukcie
Ďalší mýtus. Umelé oplodnenie je najčastejšie skloňované, no jestvuje mnoho spôsobov, ktoré vám pomôžu mať dieťa. Môže sa jednať napríklad o oplodnenie vajíčka mimo maternice, asistencia pri konkrétnom stanovení plodných dní, či využitie vajíčka druhej ženy. Ďalšou z možností je dať si vajíčko zmraziť, ak by ste sa rozhodli mať dieťa v neskoršom veku. Známa česká gynekologička odporúča: „Žena by sa pri preventívnych prehliadkach u gynekológa mala pýtať aj na to, ako vyzerajú jej vaječníky, akú má zásobu vajíčok a či ešte môže odkladať otehotnenie. Gynekológ by na to dnes mal vedieť odpovedať”. Zásoby vajíčok sa vedia predčasne vyčerpať, to je čoraz častejšie sledované u mladých žien okolo 35 roku života, často i menej.
Pri umelom oplodnení si žena môže vybrať pohlavie dieťaťa
V žiadnom prípade. Nie je to ako pri nákupe šiat v obchode kedy si viete vybrať ich farbu, pohlavie dieťaťa sa nedá ovplyvniť. Sú známe nejaké techniky, ktorými sa to dá ovplyvniť no ani jedna nie je funkčná na 100 percent. Pohlavie bábätka je možné určiť v treťom mesiaci tehotenstva.
Príčinou neplodnosti je stres
Práve naopak, neplodnosť dokáže žene doručiť poriadnu porciu stresu. Je zvykom vravieť ženám, že ak prestanú stresovať a uprene myslieť len na tehotenstvo, bábätko príde samé. No nie je to úplne tak. Rozsiahlym výskumom bolo dokázané, že len 5 percent žien, ktoré sa psychicky upokojili následne otehotneli. Tu vidíme dôkaz, že problém s neplodnosťou netreba vo veľkej miere pripisovať stresu. Samostatnou kapitolou je stres matky na začiatku gravidity či dedenie z otca na syna dôsledkov stresu alebo traumy.
Ak máte dieťa, neplodnosť sa vás netýka
So starnutím sa mení i plodnosť žien. Ak budete chcieť počať druhé dieťa, nemusí sa vám to podariť len preto, že ide o druhého potomka. Jeden zo šiestich párov majú problém s opakovaným otehotnením či donosením plodu. Zraniteľnosť detí zapríčinená epigeneticky však je vedecky dokázaná.