Dokážete správne rozlíšiť, čo je mýtus a čo fakt?

Diagnostika aj liečba neplodnosti so sebou prináša rad otázok, na ktoré by sme mali poznať odpoveď. Nie vždy sú odpovede, ktoré nám povedia kamaráti alebo sa o nich dočítame na internete, pravdivé. Často sa stretávame aj s polopravdami a holými nezmysly. Dokážete správne rozlíšiť, čo je mýtus a čo fakt, čo je pravda alebo lož? Pozrime sa najprv na pár faktov, právd a potom dáme priestor mýtom a nepravdám.

Vek ovplyvňuje plodnosť

Pravda. Čím sú ženy aj muži starší, tým ich plodnosť klesá. A to aj pri metódach asistovanej reprodukcie. Napríklad pri liečbe metódou IVF (in vitro fertilizácia), teda pri mimotelovom oplodnení, má tridsaťročná žena v priemere dvojnásobnú šancu otehotnieť než žena o desať rokov staršia.

Liečba neplodnosti je zdĺhavá

Toto tvrdenie môže aj nemusí byť pravdivé. Každý človek je iný a každý pár je tiež iný. Niekomu vedia lekári pomôcť aj veľmi jednoduchými metódami – napríklad pomocou liekov upraviť hormonálne výkyvy. Iným sa podarí otehotnieť po prvej inseminácii a ďalšie páry čakajú „na zázrak“ niekoľko rokov.

Neplodnosť nie je choroba

Mýtus. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je neplodnosť klasifikovaná ako ochorenie, ktoré sa dá liečiť. O neplodnosti odborníci hovoria ako o neschopnosti otehotnieť počas jedného roka pravidelného nechráneného pohlavného styku. Pričom za pravidelnosť sa v tomto prípade považuje frekvencia dvakrát až trikrát týždenne.

Neplodnosť je len záležitosťou žien

Opäť mýtus. V minulosti síce bola neplodnosť v drvivej väčšine prípadov pripisovaná ženám, dnes je ale situácia odlišná. Na neplodnosti majú svoj podiel rovnako ženy aj muži, ba čo viac, plodnosť mužov v posledných rokoch ďalej klesá. Avšak vyšetrenie plodnosti mužov je rýchlejšie a jednoduchšie, preto sa začína najčastejšie práve u nich.

Na návštevu odborníkov je čas až po dvoch rokoch

Omyl. Dva roky sú veľa. O neplodnosti sa začína hovoriť už po jednom roku pravidelného styku. To je ten pravý čas vyhľadať lekára. A staršie ženy by mali prísť na konzultáciu ešte skôr. Podľa lekárov po 35. roku veku výrazne klesá zásoba vajíčok, a je teda vhodné vyhľadať lekára zhruba po šiestich mesiacoch. A ženy, ktorých vek sa blíži ku štyridsiatke, by sa na konzultáciu k svojmu gynekológovi mali objednať už po štvrť roku a prediskutovať s ním ďalší postup.

Jediná možnosť liečby neplodnosti je IVF (umelé oplodnenie)

To nie je pravda. IVF čiže mimotelové oplodnenie je najznámejší metódou liečby neplodnosti, ale nie jedinou. Často možno neplodnosť liečiť aj pomocou liekov či jednoduchšie metódou IUI (vnútromaternicová inseminácia).

Neplodnosť je vždy liečiteľná

Bohužiaľ, aj toto je mýtus. Hoci liečba neplodnosti žne úspechy, lekári dokážu pomôcť nielen metódami umelého oplodnenia či prostredníctvom darovaných buniek, niektoré páry cez všetku snahu odborníkov, aj lekársky pokrok, zostanú bezdetné.

Pokiaľ už máme dieťa, nemôžeme byť neplodní

Opäť omyl. Až 11 percent párov, ktoré už majú jedno dieťa, sa potýka s problémom otehotnenia alebo donosenie druhého dieťaťa.

Deti zo skúmavky sú viac choré

Nezmysel. Deti, ktoré sa narodili po umelom oplodnení ženy, od tých ostatných nerozoznáte. Neexistujú ani žiadne dáta či štatistiky, že by takéto deti boli častejšie choré či náchylné k rôznym chybám či poruchám.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to