Dezinformácie šírené na internete
Očkovanie plodnosť neovplyvní. Upokojujú odborníci, reagujúc tak na dezinformácie šírené na internete. Amy Taylorová sa s kamarátkami rozprávala cez video aplikáciu Zoom. Zrazu ich rozhovor nabral nečakaný smer. Jedna zo skupinky žien – všetkých tesne po tridsiatke, väčšinou vysokoškolsky vzdelaných a s dobrým zamestnaním – sa zmienila, že má obavy z očkovania proti Covid-19. Pretože by za rok alebo dva chcela skúsiť otehotnieť, napísal rešpektovaný spravodajský server The Guardian.
„Prekvapilo ma, keď ostatné povedali, že majú tiež trochu strach. A potom som si začala hovoriť: Možno by som tiež mala mať obavy, aj keď som za očkovanie a viem, že je to spôsob, ako prekonať pandémiu,“ povedala Taylorová.
„Neistota ohľadom vlastnej plodnosti, ktorú veľa žien po tridsiatke ako-tak pretrpí, sa týmto ešte zvyšuje. Neodkladala som tehotenstvo veľmi dlho? Čo keď budem potrebovať umelé oplodnenie? Nemala by som si nechať zmraziť vajíčka? Nechcem, aby niečo ďalšie ohrozilo šancu na materstvo,“ dodala.
Je dôvod na obavy?
Obavy týkajúce sa plodnosti sú jedným z hlavných dôvodov, prečo niektorí ľudia váhajú nechať sa zaočkovať. A to napriek jednoznačnému uisťovaniu od lekárov a vedcov. Poradca britskej vlády Jonathan Van-Tam označil špekulácie o tom, že by očkovanie proti covidu (koronavírusu typu – SARS-CoV-2) mohlo ovplyvniť plodnosť, za „nezmysel“. V relácii Good Morning Britain (video nižšie) vyhlásil, že „neexistuje vôbec žiadny dôkaz, že by existovala nejaká komplikácia spojená s plánovaním rodiny alebo plodnosťou a očkovaním“.
Vyhlásenie v rovnakom zmysle zverejnili aj lekárske vysoké školy či Britská spoločnosť pre plodnosť (BFS) a Zväz klinických a reprodukčných vedcov (ARCS). „Neexistujú absolútne žiadne dôkazy ani teoretický dôvod, že by ktorákoľvek z vakcín mohla ovplyvniť plodnosť žien alebo mužov,“ uviedol ARCS. Očkovanie plodnosť neovplyvní, taký je celosvetový odborný konsenzus.
Liečiť neplodnosť môžete okamžite po očkovaní
V súbore odporúčaní ARCS dodáva, že ľudia môžu začať liečbu neplodnosti okamžite po očkovaní a aj tí, ktorí darujú vajíčka alebo spermie, sa môžu nechať zaočkovať. Nie je tiež dôvod na to, aby ženy, ktoré prekonali opakované potraty a ktoré sa teraz snažia otehotnieť, očkovanie odkladali, uvádza ARCS.
Raj Mathur, predseda výkonného výboru BFS, povedal, že existuje veľmi málo údajov o tom, koľko ľudí váha, čo sa týka očkovania alebo o tom, aké ich k tomu vedú dôvody. „Ale počul som o podobných obavách, rovnako ako moji kolegovia, a v niektorých prípadoch dokonca to bolo od zamestnancov v zdravotníctve,“ povedal R. Mathur.
Mylná informácia vyvrátená
„Tieto obavy sú založené na dezinformáciach, ale bohužiaľ, sú tu. Avšak očkovanie Vám nezabráni otehotnieť a nechať sa zaočkovať je najlepší spôsob, ako znížiť riziko nákazy covidom počas tehotenstva,“ dodal Mathur.
Virginia Beckettová, klinická vedúca reprodukčnej medicíny Bradford Teaching Hospitals NHS Foundation Trust uviedla, že sa dopočula o prípadoch, keď sa ženy v plodnom veku zdráhali dať zaočkovať.
„Mali sme tu prípady zdravotníčok, ktoré z tohto dôvodu odmietli očkovanie. A to môže poslúžiť ako včasné varovanie, pretože väčšine žien v tomto veku zatiaľ ešte ani nebolo očkovanie ponúknuté,“ dodala.
Dezinformácie kolujúce online, podľa jej slov, prevažne vychádzajú z komentára bývalého zamestnanca firmy Pfizer. Ten vyhlásil, že imunitné reakcie vyvolané vakcínou môžu napadnúť, poškodiť placentu. Daný komentár už bol medzitým z internetu zmazaný a vierohodnosť jeho obsahu vyvrátená.
Konšpirácie ohľadom vakcín si ale žijú ďalej…
„Ale táto mylná informácia sa medzitým začala šíriť, predovšetkým medzi ľuďmi, ktorí už aj tak mali ohľadom vakcíny pochybnosti. Je veľmi ťažké podobnú chybnú informáciu vyvrátiť. Sociálne siete hrajú veľmi dôležitú úlohu v živote mnohých ľudí a ľahko ich zatiahnu do svojich konšpirácií. Pokiaľ už niekto trpí nejakou úzkosťou, na sociálnych sieťach nájde veľa vecí, ktoré ju posilnia,“ uviedla V. Beckettová.