Vírus SARS-CoV-2 môže atakovať aj semenníky

Niektorí špecialisti bijú od začiatku pandémie na poplach, tvrdia, že vírus SARS-CoV-2, spôsobujúci ochorenie COVID-19, môže atakovať aj semenníky.

Po COVID-19 vraj muži bojujú s dlhodobou neplodnosťou

Semenníky sú poškodzované koronavírusom, je to viac ako jasné, aspoň časti vedeckej komunity, po jednom roku od vypuknutia pandémie. Do dnešného dňa štúdie hovorili iba o dočasnom postihnutí plodnosti, no nemeckí vedci dvíhajú varovný prst. Po prekonaní ochorenia COVID-19 vraj muži bojujú s dlhodobou neplodnosťou. Momentálne je stále otázne, či sa tento stav po nejakých mesiacoch vráti do normálu.

Menej spermií v ejakuláte, ich poškodenie, deformácie a znížená pohyblivosť sú prejavy, ktoré sa vyskytujú u mužov po prekonaní koronavírusu, jeho liečbe. Práve uvedené negatívne prejavy, faktory, znižujú plodnosť.

Znižuje hladinu testosterónu

SaRS-CoV-2 spôsobuje poškodenia v dýchacích cestách a v cievnej sústave, predovšetkým pre tieto javy je vedecky skúmaný. Čoraz viac počuť názory špecialistov, andrológov ako aj urológov, ktorí došli k záverom, že vírus dokáže napadnúť a poškodiť tkanivo semenníkov, a tiež znižuje hladinu testosterónu v mužskom tele. Testosterón je aspoň možné telu externe dodať. Regenerácia tkaniva semenníkov je však otázna.

Prehrievajú sa semenníky

Čím sú príznaky ochorenia u muža závažnejšie, tým skôr má problémy s plodnosťou, čo vedcov neprekvapuje. Horúčka nad 38,5 stupňov Celzia, ktorá pretrváva častokrát viac dní, ba aj niekoľko týždňov, je jedným zo závažných symptómov ochorenia. Táto teplota je pre tkanivo semenníkov nebezpečná, pretože je vysokou teplotou poškodzované. Platí to obdobne aj pre mužov, ktorí nosia príliš tesnú bielizeň alebo často podstupujú horúce kúpele. Aj im sa prehrievajú semenníky.

Urológovia z Univerzity Justus-Liebiga v Geissene dospeli k záveru, že muži, ktorí mali ťažký priebeh ochorenia COVID-19, majú poškodené spermie ešte 60 dní po ukončení ochorenie, odznení jeho posledných príznakov.

Problémom by bola trvalá neplodnosť

Muži, ktorí prekonali COVID-19 majú zníženú hladinu testosterónu v krvi, to dokázali tureckí vedci, ktorí to publikovali vo svojej štúdii. Dodnes nie je jasné, či sú tieto prejavy prechodné, alebo trvalé. Mohlo by to mať súvis s narušením semenníkov, ktoré produkujú tento hormón. Našťastie, umelé zvýšenie testosterónu v dnešnej dobe už nie je problém. Problémom by bola trvalá neplodnosť spôsobené vážnym priebehom ochorenia COVID-19.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to