Začína to už v detskom veku

Plodnosť muža v dospelosti ovplyvňujú, podľa lekárov, poruchy vývoja už v detskom veku. Jedno až 4,6 percenta chlapcov má nezostúpené semenníky, okolo 15 percent starších má zas rozšírené žily v miešku. Nie všetci potrebujú operáciu, u niektorých sa poruchy zrovnajú samy, iným plodnosť neohrozujú. Novinárom to dnes povedali zástupcovia Urologickej kliniky 1. lekárskej fakulty a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe.

Nezostúpené semenníky

Po narodení musia lekári anatomické poruchy vývoja močovej trubice niekedy riešiť operačne, častejšie sa vyskytujú nezostúpené semenníky do mieška. Do šiestich mesiacov sa porucha môže vyriešiť spontánne, iba zhruba percento chlapcov potrebuje operáciu.

„Operačné stiahnutie do mieška je potrebné vykonať skoro, ideálne do 12 až 18 mesiacov,“ uviedol vedúci lekár detského oddelenia spomínanej kliniky. Častejšie sa objavuje u predčasne narodených chlapcov.

Ak by sa ponechalo v dutine brušnej, kde je vyššia teplota ako v miešku, je riziko neplodnosti asi 15 percent. U obojstranne nezostúpených semenníkov to môže byť až 60 percent. Asi dvadsaťkrát vyššie je aj nebezpečenstvo nádoru.

Varikokéla

Objaviť sa môže tiež takzvaná varikokéla, pri ktorej sa vracia krv žilami späť k semenníku a rozširujú sa žily miešku. „Postihuje až 15 percent chlapcov, avšak operačnú liečbu kvôli plodnosti bude potrebovať len menšia časť,“ uviedol odborník. Podľa urológa a andrológa kliniky v Prahe je varikokéla v dospelosti príčinou až 40 percent prípadov neplodnosti muža.

Na neplodnosti sa podieľajú muži aj ženy približne rovnako

V dospelosti to tvorí, podľa lekára, asi 15 percent párov, ktoré nie sú schopné splodiť dieťa. Zhruba 20 až 25 percent párov počne dieťa do mesiaca, tri štvrtiny do pol roka a 90 percent do roka.

Na príčinách neplodnosti páru sa podieľajú muži aj ženy približne rovnako často. Mužskej plodnosti podľa odborníkov škodia napríklad fajčenie alebo obezita, zhoršuje sa vekom. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) mali muži v roku 2010 o tri štvrtiny menej spermií než v 50. rokoch minulého storočia.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to