Pomocou metódy in vitro fertilizácia – IVF

Prvým človekom na svete, ktorý bol počatý mimo matkino telo je Louise Joy Brownová, Angličanka narodená tesne pred polnocou 25. júla 1978. Gynekológ Patrick Steptoe a embryológ Robert Edvards dokázali tento jav pomocou metódy in vitro fertilizácia – IVF, čo znamená mimotelové oplodnenie vajíčka. Vedci odobrali vajíčko Lesley Brownovej a oplodnili ho spermiami jej manžela Johna, následne embryo vrátili naspäť do maternice. Manželský pár sa pokúšal splodiť potomka dlhých 9 rokov, no bohužiaľ bez výsledku.

Obavy niektorých vedcov sa nepotvrdili

Natalie je o 4 roky mladšia sestra Louise, tá sa taktiež pýši prvenstvom, je totiž 40. narodeným dieťaťom zo skúmavky. Je prvé dieťa zo skúmavky, ktorému sa podarilo porodiť vlastného potomka, syna Caseyho, stalo sa tak v roku 1999. Dvojnásobnou matkou sa stala i spomínaná Louise. Sestry Brownové svoje deti počali prirodzenou cestou a tak neboli potvrdené obavy vedcov, ktoré predpokladali, že deti zo skúmavky budú pri snahe o počatie vlastných detí potrebovať lekársku pomoc.

Terčom negatívnych reakcii

Mimotelové oplodnenie sa už od samotných začiatkov vyvíjania tejto metódy stretávalo s negatívnymi názormi, hlavne zo strany cirkvi. Spomínaná Louise, po pôrode, ktorý prebiehal za použitia cisárskeho rezu vážila 2,61 kg, sa musela od svojich detských čias stretávať s prejavmi nenávisti. „Zakaždým, keď sa zverejní článok, ktorý sa týka mňa, ľudia na internete píšu bezcitné a neopodstatnené komentáre. Časom som sa ich naučila ignorovať“, uviedla Louise novinárom minulého roku, pri pripomienke jej 40. výročia narodenín.

Za posledných 40 rokov sa na celom svete podľa odhadov narodilo IVF metódou 6 miliónov detí. Dieťa zo skúmavky fenomenálnym objavom, významným pokrokom v medicíne.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to