Meranie plodnosti prostredníctvom novej technológie
Podľa slovenskej vývojárky je veľmi ťažké mať vlastný startup. Nová technológia Kristíny Čahojovej prináša ženám po celom svete možnosť zmerať si svoju aktuálnu plodnosť. Meranie plodnosti, kvalitu zistenia stavu a formát výstupu spája s vyspelými technológiami. Rodáčka zo Slovenska si v USA založila svoj vlastný startup. Čo by sa jej, ako sama tvrdí, v Európe podarilo len ťažko. Firma, ktorú vlastní momentálne pripravuje továrenskú výrobu tohto produktu.
Kegg a design for manufacturing
Prístroj, ktorý spoločnosť vytvorila dostal názov Kegg. Podľa jej vlastných slov má hardware oveľa zložitejší vývoj ako software. „Musíte navrhnúť elektroniku, vytvoriť si vlastný firmware, software a celé to stále nemusí fungovať, ak nemáte bezchybný mechanický dizajn,“ vysvetľuje podnikateľka zo Slovenska. Najzložitejšou časťou vývoja je tzv. DFM – design for manufacturing. „Je to proces úpravy mechanického dizajnu a niekedy aj elektronickej dosky tak, aby sa produkt dal reálne pásovo vyrábať,“ vysvetľuje majiteľka spoločnosti.
Podľa nej je sa celý tento proces dá zrealizovať len v jednej krajine a tou je Čína. V Silicon Valley of Hardware, v Šen-čene (Shenzhene) jej tím pracoval dlhé mesiace na pred produkcii iterácií. Momentálne sa pripravuje výroba s továrňou.
Hlavnou funkciou prístroja je vyhodnotenie stavu, kedy je žena plodná a kedy nie
Slovenská podnikateľka začínala s firmou, ktorá sa zaoberala výrobou oblekov, neskôr sa jej podarilo pracovať v Londýnskom startupe. Pracovala i v marketingu pre spoločnosti ako eBay a Amazon, kde nadobudla informácie o tom, čo sa momentálne predáva. „Kegg teda vznikol, lebo sme vedeli, že ho ženy chcú a hľadajú,“ konštatuje a uvádza Čohojová. Hlavnou funkciou prístroja je vyhodnotenie stavu, kedy je žena plodná a kedy nie. Mnoho žien by iste zaujímal aj prístroj, ktorý by vedel určiť ženskú neplodnosť. Ale to je skôr hudba ďalekej budúcnosti…
Náš vznik umožnili financie z USA
Podľa slovenskej vývojárky je veľmi ťažké mať vlastný startup. To čo sa jej podarilo v USA by podľa jej slov v Európe nebolo možné, ako uvádza financovanie hardwaru od investorov v začiatočnej fáze podnikania tzv. seed financing v Európe neexistuje. „Aby som bola veľmi presná, náš vznik umožnili financie z USA a to, že sme mohli technický tím okamžite presunúť do Číny v rámci HAX, čo je v podstate najlepší hardware akcelerátor na svete,“ vysvetľuje.
Je nesmierne ťažké uspieť
V USA je podľa nej omnoho priaznivejšie podnikateľské prostredie voči podnikateľom v začiatkoch. „Nikde na svete som nestretla toľko šikovných, a zároveň pokorných ľudí. Neviem si predstaviť, že by sa so mnou na Slovensku či v Londýne stretol nejaký milionár len preto, lebo by mi chcel nezištne pomôcť. Tu je to úplne normálne. Každý vie, aké je nesmierne ťažké uspieť a ak máte dobrý produkt, tak vám pomocnú ruku dá veľa úspešných ľudí,“ zdôraznila.
Slovensko stále rada navštevuje
Rodné Slovensko stále rada navštevuje. „Som z Bratislavy, z tej najlepšej mestskej časti – Karlovky a mám tam celú rodinu. Môj manžel je zasa z Prahy a tiež by chcel späť. Problém je, že on pracuje v marketingu v Google a obdobne zaujímavú prácu by si doma asi ťažko našiel,“ uzatvorila majiteľka K. Čahojová.