Je sedenie s prekríženými nohami zdravé?
V akej polohe momentálne sedíte? V sede sú pre viacerých ľudí mimoriadne pohodlné prekrížené nohy. Môžu byť aj zdrojom sebavedomia, keďže zvýrazňujú líniu nôh. Je však sedenie s prekríženými nohami zdravé?
Za sedením s prekríženými nohami sa skrýva niekoľko medicínskych mýtov. Medzi najviac zastúpené tvrdenia patrí, že spôsobuje bolesti chrbta, kŕčové žily, ba až neplodnosť.
Ako sa k týmto tvrdeniam postavila veda? Sedenie s prekríženými nohami a neplodnosť majú nejakú príčinnú súvislosť alebo je to len dojmológia?
Účinky na mužskú plodnosť
Obľúbená poloha v sede s prekríženými nohami u mužov spôsobuje zvýšenie teploty v oblasti slabín.
Prehrievanie semenníkov pri tejto polohe môže spôsobiť zníženie kvality spermií, preto sa mužom usilujúcim o otcovstvo táto poloha pri sedení neodporúča.
Muži by sa mali vyhýbať aj priľnavej bielizni či nohaviciam, ukladaniu notebooku do lona, ale aj teplým kúpeľom či saunám.
Celkový zdravotný stav a životospráva muža odráža kvalitu spermií oveľa viac než spôsob sedenia. Viac než sedenie s prekríženými nohami znižuje plodnosť sedavý životný štýl ako taký.
Podľa vedeckých dôkazov
Podľa vedeckých dôkazov, preložené nohy nie sú zdravotným problémom, naopak ide o záležitosť etikety či kultúrnych zvyklostí.
V niektorých ortodoxných štátoch sveta, obzvlášť patriacich do moslimského civilizačného okruhu, je takéto sedenie považované za neúctivé či nadmieru neformálne a je skôr typické pre nižšie vrstvy spoločnosti.
Ak sa na to pozrieme z medicínskeho pohľadu, prekrížené nohy nie sú žiadnym prehreškom.
Ak si potrpíte na zdraví, skôr než polohu nôh si strážte množstvo času, ktoré za deň presedíte či správne držanie tela.