Je sedenie s prekríženými nohami zdravé?

V akej polohe momentálne sedíte? V sede sú pre viacerých ľudí mimoriadne pohodlné prekrížené nohy. Môžu byť aj zdrojom sebavedomia, keďže zvýrazňujú líniu nôh. Je však sedenie s prekríženými nohami zdravé?

Za sedením s prekríženými nohami sa skrýva niekoľko medicínskych mýtov. Medzi najviac zastúpené tvrdenia patrí, že spôsobuje bolesti chrbta, kŕčové žily, ba až neplodnosť.

Ako sa k týmto tvrdeniam postavila veda? Sedenie s prekríženými nohami a neplodnosť majú nejakú príčinnú súvislosť alebo je to len dojmológia?

Účinky na mužskú plodnosť

Obľúbená poloha v sede s prekríženými nohami u mužov spôsobuje zvýšenie teploty v oblasti slabín.

Prehrievanie semenníkov pri tejto polohe môže spôsobiť zníženie kvality spermií, preto sa mužom usilujúcim o otcovstvo táto poloha pri sedení neodporúča.

Muži by sa mali vyhýbať aj priľnavej bielizni či nohaviciam, ukladaniu notebooku do lona, ale aj teplým kúpeľom či saunám.

Celkový zdravotný stav a životospráva muža odráža kvalitu spermií oveľa viac než spôsob sedenia. Viac než sedenie s prekríženými nohami znižuje plodnosť sedavý životný štýl ako taký.

Podľa vedeckých dôkazov

Podľa vedeckých dôkazov, preložené nohy nie sú zdravotným problémom, naopak ide o záležitosť etikety či kultúrnych zvyklostí.

V niektorých ortodoxných štátoch sveta, obzvlášť patriacich do moslimského civilizačného okruhu, je takéto sedenie považované za neúctivé či nadmieru neformálne a je skôr typické pre nižšie vrstvy spoločnosti.

Ak sa na to pozrieme z medicínskeho pohľadu, prekrížené nohy nie sú žiadnym prehreškom.

Ak si potrpíte na zdraví, skôr než polohu nôh si strážte množstvo času, ktoré za deň presedíte či správne držanie tela.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to