Problémy s plodnosťou

Každý štvrtý pár v Česku má v súčasnej dobe problémy s plodnosťou. „Hlavným dôvodom je zvyšujúci sa vek žien – prvorodičiek, znižujúci sa počet kvalitných spermií u mužov, ale aj zlý životný štýl,“ uviedol v TV formáte jedného českého denníka ich popredný odborník na reprodukčnú medicínu.

Neodkladať rodičovstvo

Aj preto lekár odporučil neodkladať rodičovstvo. „To ako fungujeme je výsledok evolúcie a príroda nepočká až si vybudujeme kariéru a precestujeme svet. Plodnosť žien sa s vekom výrazne znižuje. Najlepší čas na otehotnenie je u ženy do 25 rokov. Po tridsiatompiatom roku života už by žena mala zbystriť pozornosť a po štyridsiatke už je veľký problém dieťa počať,“ vysvetľuje docent.

Životný štýl a plodnosť

Avšak nielen vek, ale aj náš životný štýl má na plodnosť veľký vplyv. „Zabijakom je napríklad nikotín a alkohol,“ uviedol lekár. Škodí však aj stres. „Dokonca je preukázané, že páry s poruchou plodnosti majú zvýšenú hladinu stresového hormónu v krvi,“ dodal. Ak má pár problém s obezitou, odporučí im lekári schudnúť a zmeniť svoj životný štýl.

Ako plodnosť podporiť?

U žien je napríklad na podporu plodnosti dobrá sója, u mužov ale naopak plodnosť znižuje,“ prezradil odborník. Mužom na zlepšenie kvality spermií odporučil dopĺňať vitamíny, ale aj zinok a selén. Ženám zase s lepšou plodnosťou môže pomôcť kyselina listová.

Pôrod je fyziologický proces

„Pôrod je fyziologický proces. Keď je žena zdravá, v dobrej kondícii a pôrod prebehne prirodzene a v poriadku a navyše je zabezpečená následná starostlivosť, nie je dôvod, aby pár hodín po pôrode nešla domov,“ odpovedal lekár. Reagoval tak na medializovaný prípad vojvodkyne Kate, ktorá porodila už tretie dieťa. Mnoho ľudí riešilo, ako je možné, že pár hodín po pôrode išla domov a ešte pred pôrodnicou rozdávala úsmevy.

Po roku snaženia vyhľadajte pomoc

Ročne sa len v Českej republike narodí s pomocou reprodukčných kliník asi 5000 detí. Štatistiky ukazujú, že pravdepodobnosť počatia v jednom cykle je asi 25 percent. Po pol roku niečo cez 60 percent a v 85 percentách sa úspech dostaví do roka. Ak však žena neotehotnie ani po prvom roku menštruačného cyklu a pravidelného pohlavného styku, hovoria lekári o neplodnosti a odporúčajú vyhľadať odbornú pomoc, začať čo najskôr liečbu.

Asi v 35 percentách prípadov je problém u muža, z 35 percent u ženy a v 25 percentách prípadov ide o kombináciu problémov muža a ženy súčasne. V piatich percentách je príčina neplodnosti neznáma, nedá sa jednoznačne určiť.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to