Tokofóbia

Fóbia resp. panický strach z tehotenstva a pôrodu sa môže vyskytovať aj u žien, ktoré túžia po potomkoch. Existuje veľké množstvo žien túžiacich po deťoch ale majú panický strach z pôrodu alebo tehotenstva. Táto úzkostná porucha nesie niekoľko názvov: gravidfóbia, tokofóbia alebo jednoducho tehotenská fóbia.

Túžba verzus strach

Kristina Hofberg v roku 2000 zverejnila vo Veľkej Británii štúdiu o bezdetných ženách, výsledky však hovorili jasnou rečou. Až 13 percent žien túžilo po deťoch, avšak kvôli panickému strachu či fóbii sa tehotenstva radšej vzdali.

Primárna a sekundárna tokofóbia

Medicína rozlišuje primárnu tokofóbiu, kedy sa žena bezdôvodne obáva zmien, ktoré gravidita so sebou prináša. Traumatickou skúsenosťou z predchádzajúceho tehotenstva alebo traumou z detstva sa formuje sekundárna tokofóbia. V oboch prípadoch tokofóbia predstavuje závažnú chorobu. Niektoré ženy trpiace touto chorobou sa dieťaťa zbavia samy, pomôžu si alkoholom, drogami či údermi v oblasti brucha.

Pomocnú ruku môže podať psychoterapeut

Každá žena pri podozrení na túto diagnózu by mala vyhľadať odbornú pomoc psychoterapeuta, aby s ním prediskutovala jednotlivé príčiny úzkosti.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to