Výživové doplnky a plodnosť

Mnoho párov prirovnáva počatie dieťaťa k zázraku. Niektoré páry sa k počatiu dieťaťa dopracujú bez problémov, iný musia prejaviť oveľa väčšie úsilie. Dlho zaužívaný názor, že len žena je tou, ktorá musí riešiť problém plodnosti je v dnešnej dobe nepodložený. Každý šiesty pár na Slovensku sa zaoberá problémom neplodnosti, u mužov i žien je v súčasnosti neplodnosť v rovnakom pomere – 35:35. Väčšiu snahu o vylepšenie svojej plodnosti, napriek tomuto výsledku, stále prejavujú ženy. Aj v prípade využívania výživových doplnkov.

Na podporu plodnosti výživovými doplnkami sa zo strany párov často zabúda

MUDr. Michaela Grossová, PhD. medicínska riaditeľka centra asistovanej reprodukcie ISCARE Reprofit hovorí: „K najčastejším poruchám, ktoré negatívne či pozitívne ovplyvňujú plodnosť párov ako celku sú zo strany muža: poruchy spermatogenézy, ejakulačná a erektilná dysfunkcia, oligoastheno-teratozoospermia a oxidačný stres.“ Pani doktorka ešte dodala, že: „dôvodmi zo strany žien sú: nepriechodnosť vajcovodov, poruchy cyklu a ovulácie, poruchy krčka maternice, stres, inzulínová rezistencia ale i syndróm polycystických ovárií, ktorý postihuje dokonca 200 000 žien žijúcich v SR.“ Až 39 % žien uviedlo, že trpí problémami s otehotnením, pre najnovší prieskum spoločnosti MNFORCE a ich produkt InofolicInofolic Combi.

Poznať kľúčové faktory ovplyvňujúce plodnosť je veľký predpoklad k úspechu

Životný štýl páru a načasovanie sú pri snahe o počatie dieťaťa veľmi dôležité. Hlavnú úlohu u žien zohráva ovulácia, každá žena by mala poznať svoj vlastný cyklus. Alkohol, fajčenie, drogy, hmotnosť, strava, pohyb a stres, sú tiež veľmi podstatnými faktormi, ktoré nám napovedajú, či sa snaha o počatie dieťaťa stane komplikovanejšia alebo má veľký predpoklad k úspechu. Okrem už spomínaných faktorov si musia muži dávať pozor na vysoké teploty, ktoré majú vplyv na ich pohlavné orgány.

Výživové doplnky predstavujú prirodzenú podporu plodnosti

Výživové doplnky a plodnosť? Výživové doplnky predstavujú prirodzenú podporu plodnosti, no páry častokrát nevedia čo všetko je možné urobiť. Vykonaný prieskum došiel k záverom, že z 304 zúčastnených žien pravidelne užívalo výživové doplnky na podporu otehotnenia len 34 %, u mužov len 9 % zúčastnených.  Iba 20 % žien, ku ktorým sa pripojilo len 1,7 % mužov využívajú tieto výživové doplnky po dlhšej ako ročnej snahe o dieťa. Zdravie oboch budúcich rodičov je veľmi dôležité, stále prízvukujú lekári: „Šanca na otehotnenie sa môže zvýšiť ak sa zapojí aj partner. Páry pravidelným užívaním podporujúcich látok s myo-inozitolom, ktorý je obohatený o aktívne minerály a vitamíny, pomôžu dozrievaniu spermií v nadsemenníkochbránia vzniku oxidačného stresu,“ pripomína už spomínaná gynekologička MUDr. M. Grossová, PhD.

Vybrať si správne stačí

Mnoho odborníkov sa zhoduje, že jedným z úspešných riešení neplodnosti nehormonálnou cestou je u párov látka nazývaná myo-inozitol. Táto látka je sprostredkovateľom komunikácie medzi glukózou a inzulínom. „Myo-inozitol je dôležitý pri správnom dozrievaní vajíčok. Ženy s polycystickými ováriami, u ktorých nedochádza k ovulácii majú podstatne nižšiu hladinu myo-inozitolu ako ovulujúce ženy. Kyselina listová je pre plod dôležitá v rannom období tehotenstva, ešte vtedy, keď žena o tehotenstve nevie. Odporúčaná denná dávka u tehotných žien je 0,4 mg“ vysvetľuje gynekologička MUDr. Michaela Grossová, PhD. o dôležitosti tohto vitamínu. MUDr. Eva Žákovičová, Ph.D endokrinologička a dietologička odporúča ženám s vyšším BMI pridať do stravy výživové doplnky s vyšším obsahom D-chiro-inozitolu: „D-chiro-inozitol podporuje syntézu glykogénu (pečeň, svaly a tuk), zlepšuje indukciu ovulácie na podklade zlepšenia inzulínovej senzitivity a redukciou cirkulujúceho inzulínu a androgénov.“

Agentúra MNFORCE pre svoj produkt Inofolic a Inofolic Combi vykonala prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 304 žien.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to