Mossman-Pacey paradox

Evolučný paradox, ktorý odhalili vedci spočíva v tom, že muži kvôli úsiliu byť atraktívnejšími znižujú svoju schopnosť mať detí. Áno, témou sú tak populárne steroidy a neplodnosť…

Steroidy pomáhajúce pri naberaní svalovej hmoty, alebo užívanie liekov proti plešatosti môžu znížiť plodnosť. Paradox nesie názov Mossman-Pacey podľa vedcov, ktorí ho ako prví popísali.

Svalnatí, no v evolučnom zmysle neschopní

Doktor James A. Mosmman z Brown University v Spojených štátoch opisuje ako si všimol niektorých mužov, ktorí prišli testovať svoju plodnosť a boli obrovský. Takisto v rozhovore pre britskú BBC dodáva, že sa „snažia vyzerať skutočne mohutne, ako vrchol evolúcie. Avšak v evolučnom zmysle sa stávajú veľmi neschopnými, pretože bez výnimky nemajú vo svojom ejakuláte vôbec žiadne spermie“.

Môžu za to anabolické steroidy

Anabolické steroidy využívané kulturistami sa používajú na zlepšenie výkonnosti pri budovaní svalovej hmoty. Na druhej strane imitujú v tele efekt mužského hormónu testosterónu.

Profesor Allan Pacey z Univerzity v Sheffielde doplnil, že či „nie je iróniou, že muži idú do telocvične, aby vyzerali úžasne, väčšinou, aby zaujali ženy, a nevedomky si znižujú svoju plodnosť?“ Problémom nie je samotné cvičenie, ale nadmerné užívanie steroidov. Pričom steroidy a neplodnosť idú zväčša ruka v ruke.

Oklamú hypofýzu, majú vedľajšie nežiadúce účinky

Nevýhoda anabolických steroidov je v tom, že oklamú hypofýzu, teda podmozgovú žľazu, pretože vzbudia v mozgu dojem, že semenníky idú na plný výkon. Práve kvôli tomuto žľazy reagujú zastavením produkcie kľúčových hormónov pri produkcii spermií označovaných FSH a LH. Podľa vedcov je to podobné aj s liekmi proti plešatosti. Lieky, ktoré obsahujú účinnú látku finasterid menia spôsob, ako telo metabolizuje testosterón. Na jednej strane to pomôže problému s vypadávaním vlasov, na druhej strane so sebou prináša nežiadúce vedľajšie účinky v podobe erektilnej dysfunkcie či samotné narušenie plodnosti.

Prof. A. Pacey pre britskú BBC ďalej povedal, že pravdepodobnosť neplodnosti pri ľuďoch, ktorí užívajú anabolické steroidy je vyššia ako sme si mysleli, predstavuje hodnotu až 90 percent. „Pri plešatosti je pravdepodobnosť nižšia, avšak predaj (medikamentov) dramaticky vzrastá a tak sa to narastajúcou mierou stáva bežným problémom,“ dodal.

Cieľom pri evolúcii je odovzdávanie génov

Hlavným cieľom úspechu pri evolúcii je odovzdávanie génov na iné generácie. Preto netreba zabúdať, že spomínané medikamenty môžu pomôcť atraktivite, ale na druhej strane môžu viesť k evolučnej nefunkčnosti. Trochu na odľahčenie, záverom. Skúste najprv ženu zaujať inak, než svalstvom, majte s ňou deti a až potom sa dajte trebárs na „anabolicko-steroidnú kulturistiku“, keď neviete prirodzenou cestou nabrať želanú hmotu, výzor.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to