Domáce zmrazenie spermií?

Vďaka americkým start-upom si môžu muži, ktorí chcú počkať so založením rodiny, zaobstarať na internete (od 4 500 Kč) súpravu na domáci odber a zmrazenie spermií. Firmy tak chcú muža povzbudiť k tomu, aby hovorili o svojej plodnosti a mali možnosť ju ovplyvniť. Lekári však varujú, že domáce zmrazenie spermií nie je tak jednoduché, ako sa zdá.

Vyhnúť sa nepríjemnému odberu

Zabudnite na posielanie slín na vatovej tyčinke. Niektoré spoločnosti dúfajú, že im muži budú ochotní posielať inú, intímnejšiu časť svojej genetickej informácie – spermie.

Americké start-upy Legacy, Dadi a Sppare.me po internete predávajú súpravy na jeho uchovanie. Zakúpiť si ho môžu kdekoľvek, kde im to je príjemné, potom ho pošlú späť a nechajú zmraziť na mesiace alebo i roky. Firmy vsádzajú na to, že muži nebudú musieť cestovať do lekárskeho zariadenia a navyše sa vyhnú nepríjemnému odberu v cudzom prostredí.

Spoločnosti predávajúce balíčky na zmrazenie spermií chcú muža podporiť, aby boli aktívnejší v riešení svojej plodnosti. Hoci u jednej tretiny neplodných párov sú podľa CNBC príčinou muži, časť spoločnosti stále neplodnosť vníma ako niečo, za čo môže žena.

Prečo je dobré si nechať zmraziť spermie

Väčšina mužov si necháva zmraziť spermie preto, že sa obávajú straty svojej plodnosti. Či už kvôli chemoterapii, vazektómií alebo napríklad tomu, že vykonávajú náročné povolanie v armáde, polícii alebo hasičskom zboru.

Najskôr zájdu na konzultáciu k lekárovi. Ak sa pre zamrazenie rozhodnú, dostanú kalíšok a personál ich odvedie do odberovej miestnosti. Mnohým z nich je táto skúsenosť nepríjemná. Ide o klasický, dobré známy postup, odber, ktorý sa desaťročia nemení a rozhodne nie je, minimálne pre hanblivých mužov, žiadnym potešením. Domáce zmrazenie spermií je o inom komforte a ním sa to celé nekončí.

Čo bolo podnetom k objavu, novému riešeniu

Khaleda Kteilyho, ktorý založil start-up Legacy, prvýkrát napadlo nechať si zamraziť spermie, keď sa pred štyrmi rokmi polial horúcim čajom a spôsobil si popáleniny druhého stupňa. Našťastie „len“ na stehne, nie v lone. Donútilo ho to priznať si, že hoci zatiaľ ešte deti nechce, v budúcnosti by si rád rodinu založil.

Potom jeden z jeho priateľov, ktorý mal vtedy 30 rokov, zistil, že má rakovinu. Bolo nutné nechať si spermie zmraziť ešte pred začiatkom chemoterapie. Celé to vyšlo na tisíc dolárov. Kteilyho napadlo, či by to nešlo urobiť lacnejšie.

Ako to funguje a čo to stojí

Keď si muži objednajú zostavu na stránkach Legacy alebo Dadi, či Sppare.me, príde im zväčša do jedného dňa. Ejakulát v kalíšku sa zmieša s ochranným roztokom, všetko sa vráti do krabičky a odošle späť do laboratória. Tam spermie prejdú analýzou a zmrazia sa.

U firmy Dadi stojí všetko vrátane ročného zmrazenia 198,99 USD, u Legacy stojí sada, základná analýza, odporúčania ohľadom životného štýlu a zmrazenie jednej vzorky na mesiac 370 USD. Čím dlhšie si chce zákazník nechať svoj genetický materiál zmrazený, tým viac zaplatí.

Obe firmy posielajú klientom výsledky analýzy. Žiaden sa tak nemusí stretnúť s lekárom. Legacy však necháva muža vyplniť dotazník, aby mu mohol poskytnúť odporúčania. Ak sú výsledky analýzy spermií nejakým spôsobom abnormálne, Legacy ponúka možnosť prepojenia s genetikom a odborníkom na plodnosť.

Mužom, čo sa plodnosti týka, netikajú neúprosné biologické hodiny ako ženám. Štúdie ukazujú, že spermie strácajú na kvalite až po šesťdesiatke alebo i sedemdesiatke, hovorí Jim Dupree z Katedry urológie na Michiganskej univerzite. „Pokiaľ je mi známe, nie sú žiadne dáta o tom, že tridsaťroční muži by mali menej kvalitné spermie než napríklad dvadsaťroční,“ hovorí.

Vo chvíli, keď sa muž rozhodne svoje spermie použiť, bude musieť z vrecka vytiahnuť desiatky tisíc dolárov. Lekári spermie potom vložia jeho partnerke do maternice alebo ho, čo je bežnejšie, metódou umelého oplodnenia spermie manuálne vložia do ženiných vajíčok. Každý takýto pokus stojí viac ako 10 tisíc dolárov.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to