Pohyb spermií prezentovaný pár storočí bol len optický klam

Pohyb spermií, prezentovaný donedávna, žijúci pár storočí bol len optický klam. Pohyb spermií prostredníctvom mávajúcich bičíkov zo strany na stranu, nie je korektný. Ide skôr o mávanie do jednej strany, pričom sa otáčajú okolo svojej osi. Pod toto tvrdenie sa podpísal tím vedcov z anglického Bristolu a Mexika. Tí, doposiaľ neznámy pohyb, zaznamenali pomocou 3D mikroskopie a matematiky, a tým vyvrátil niekoľko sto rokov starú hypotézu.

Had či uhor plávajúci vo vode?

Pred viac ako 340 rokmi Holanďan Antonie van Leeuwenhoek, opísal pohyb spermií. Okrem iného tento vedec zdokonalil mikroskop a objavil existenciu mikroorganizmov. Práve pri skúmaní svojho ejakulátu narazil na malé tvory s chvostíkmi, ktoré sa pohybujú vpred „ako had alebo úhor plávajúci vo vode“. Toto zistenie napísal v roku 1678 Kráľovskej spoločnosti v Anglicku.

Podobný úkaz videli aj vedci počas nasledujúcich storočí – spermie sa pohybujú mávaním bičíka zo strany na stranu. Odborníci z Bristolskej univerzity a Universidad Nacional Autónoma de México, to vyvrátili a tvrdia, že ide len o optický klam.

Asistovala superrýchla kamera

Vedúci Hermes Gadelha z Bristolskej univerzity, ktorého cituje televízia CNN tvrdí, že „v prípade ak chcete vidieť naozajstný pohyb bičíka, musíte sa pohybovať a rotovať so spermiou. Je to takmer, ako keby ste potrebovali veľmi malú kameru a pripevnili ju na hlavičku spermie“.

Vedci, Gabriel Corkidi a Alberto Darszon z Mexika, na jeho podnet vytvorili špičkové nástroje, medzi ktoré patrí aj superrýchla kamera, umožňujúca zachytiť 55-tisíc snímok za sekundu.

Odborníci tvrdia, že pohyb spermií prostredníctvom bičíkov je jednostranný. Pričom poukazujú na fakt, že tento samotný pohyb by spôsobil, že by sa točili dookola, preto ešte rotujú okolo svojej osi.

Vďaka otáčaniu nadobúdajú súmernosť

Gadelha tvrdí, že „ľudské spermie zistili, že keď plávajú, podobne ako hravé vydry vývrtkovo vo vode, ich jednostranný pohyb sa spriemeruje a budú plávať vpred,“ dodal, že otáčavý pohyb je veľmi dôležitý, najmä preto, že umožňuje spermiám „nadobudnúť symetriu“ a tým pádom ísť rovno.

Poznatky publikované v odbornom časopise Science Advances, boli pre tím vedcov prekvapivými. Práve kvôli tomuto zisteniu vedci strávili takmer dva roky opakovaním experimentu a dôsledným kontrolovaním výpočtov.

Výskumníci dúfajú, že novodobo nadobudnuté poznatky pomôžu odborníkom na plodnosť ale takisto aj vedcom pri zisťovaní vplyvu na plodnosť. Ako o otáčavom pohybe spermií povedal Gadelha, možno „skrýva nejaké jemné aspekty o zdraví spermií alebo o tom, ako dobre sa dokážu pohybovať rýchlo.“

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to