Hypotyreóza

Hypotyreózu, teda nedostatočnú činnosť štítnej žľazy, signalizujú sklony k priberaniu či zimomravosti, nadmerná únava, lámavosť nechtov alebo zvýšené vypadávanie vlasov. Nedostatočná činnosť štítnej žľazy (hypotyreóza) so sebou môže priniesť komplikácie s otehotnením. Endokrinológ Peter Vaňuga, primár Endokrinologického oddelenia Národného endokrinologického a diabetologického ústavu upozorňuje na fakt, že „tvorba protilátok proti štítnej žľaze bola zaznamenaná u štyroch percent mladých žien, v staršej populácii sa vyskytuje dokonca v 15 až 20 percentách“.

Príznaky hypotyreózy

Za hypotyreózou možno hľadať nadmernú únavu, lámavosť nechtov, zvýšené vypadávanie vlasov, sklony k priberaniu či zimomravosti. U žien sa ignorovanie takýchto problémov so štítnou žľazou môže prejavovať predlžovaním či úplným výpadkom menštruačného cyklu. Okrem iného štítna žľaza ovplyvňuje aj ovuláciu, preto netreba zanedbávať starostlivosť. Môže to viesť až k problémom s otehotnením.

Nepoznaná hypotyreóza môže spôsobiť zhoršenie vývoja plodu až potrat

Vaňuga vysvetľuje, že „aj pri zachovalom pravidelnom menštruačnom cykle nemusí dochádzať k ovulácii, teda vypusteniu vajíčka z vaječníka v správny čas alebo vôbec. Okrem toho hormóny štítnej žľazy zohrávajú dôležitú úlohu aj pre vývoj plodu najmä v prvej tretine tehotenstva, kedy je budúci potomok úplne závislý na prísune živín a energie od matky“. Odborník ďalej dopĺňa, že „nepoznaná hypotyreóza môže spôsobiť zhoršenie vývoja plodu až potrat. Gynekológ o tejto skutočnosti vie, preto skríningové vyšetrenie zamerané na nedostatočnú činnosť štítnej žľazy je zahrnuté nielen u tehotných, ale aj u žien s problémom otehotnieť“.

Pomôže štandardná liečba a výživové doplnky

Podľa P. Vaňugu, v počiatočnom štádiu hypotyreózy môžu pacientke pomôcť vhodne zvolené doplnky výživy, samozrejme okrem štandardnej liečby.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to