Chemoatraktanty vytvárajú spermiám cestovnú mapu
Ženské vajíčka si vyberajú spermie, ktoré ich môžu oplodniť. Tvrdí to štúdia, ktorej výsledky uverejnil Proceedings of the Royal Society, odborný časopis. Výskum zameraný na interakciu spermií s vajíčkami môže pomôcť v oblasti liečby neplodnosti a vysvetliť doteraz nepochopené prípady neplodnosti u párov.
„Chemoatraktanty sú chemikálie, ktoré vylučuje ženské vajíčko a ktoré vytvárajú spermiám akúsi cestovnú mapu, trasu, aby tie dokázali dôjsť k cieľu – neoplodnenému vajíčku,“ vysvetľuje autor štúdie, asistent profesora z katedry zoológie na Štokholmskej univerzite, John Fitzpatrick. Podľa neho sa však doteraz nevedelo, že tieto chemikálie pôsobia inak v interakcií s rôznymi spermiami od odlišných mužov, takže si v podstate „vyberajú vhodného adepta.“
Tieto chemické signály pomáhajú ženám, aby si vybrali viac geneticky kompatibilných partnerov, tvrdí vedec. A práve preto sa vo výskume ukázalo, že ženské vajíčka priťahovali spermie cudzích mužov vo viac ako polovine prípadov a tak sa očakávaný „partnerský efekt“ nekonal.
Môže za to histokompatibilný komplex
Za všetko môže tzv. histokompatibilný komplex, ktorý je jedným z hlavných faktorov. „Tieto gény podporujú náš imunitný systém a pomáhajú v boji s infekciami a chorobami. Čím viac sú tieto gény rôznorodejšie, tým viac druhov infekcií dokážu poraziť alebo s nimi bojovať. V prípade, že partner disponuje o niečo rozmanitejšou a inou kombináciou týchto génov, potomok, ktorý sa narodí, bude vedieť bojovať s oveľa väčšou škálou patogénov a chorôb,“ hovorí.
Dostať čo najvyššiu šancu na prežitie
A podobne ako zvieratá, konkrétne cicavce, aj ľudia fungujú tak, že svojim potomkov dávajú čo najvyššiu šancu na prežitie. Práve z tohto dôvodu si ľudské telo vyberá najsilnejšieho, najkompatibilnejšieho a najrozmanitejšieho partnera akého dokáže.
Spermie prichádzali od preferovaného muža
Pri výskume sa využili spermie, ktoré ostali po asistovanej reprodukcií 16 párov v nemocnici St. Mary’s v anglickom meste Manchester a zvyšnú folikulárnu tekutinu. Vzorky testovali od dvoch párov naraz, a vzorky folikulárnej tekutiny vystavili spermiám muža svojho partnera a cudzieho muža. Spermie mali za úlohu preplávať krížom Petriho misku a na konci spočítali tie, ktorým sa to podarilo. Vajíčka priťahovali o 18 – 40% viac tie spermie, ktoré prichádzali od preferovaného muža.
Je to spôsobené tým, že spermie disponujú receptormi, ktoré zaznamenajú chemoatraktanty vo folikulárnej tekutine vajíčka a to podmieňuje ich plávanie. „Sila signálu vplýva na reakcie v podobe, v akej spermie reagujú na tieto chemické signály,“ hovorí Fitzpatrick. Vajíčko pritom dokáže vyslať chemikálie, ktoré podporia spermie v „rýchlom plávaní“, a keď nejaké spermie nepreferuje, vyšle signály na spomalenie ich pohybu.
Ženské vajíčka si vyberajú spermie
Táto myšlienka je naozaj inovatívna, tvrdí to Daniel Brison z oddelenia reprodukčnej medicíny z nemocnice Saint Mary’s. Výskum interakcie medzi vajíčkami a spermiami môže pomôcť prispieť k liečbe neplodnosti a k pochopeniu doteraz nechápaných prípadov neplodnosti párov.
Asi tretina prípadov klinickej neplodnosti je spôsobená nezistenými príčinami, dodal Fitzpatrick. Podľa neho im tieto nové vedomosti pomôžu v hľadaní riešení na tento problém.