Ukončenie liečby neplodnosti

Neplodnosť – Ukončenie liečby neplodnosti / Neplodnost.sk

Definitívne ukončenie (dropout) liečby neplodnosti

Toto je skutočný príbeh, jeden z mnohých, so šťastným koncom. Tomáš a Petra si prešli štyrmi rokmi liečby neplodnosti a vyskúšali takmer všetko, než sa rozhodli, že liečbu ukončia. Ukončenie liečby neplodnosti je vždy vážnym rozhodnutím. Znamená aj nový začiatok. Obaja samozrejme oplakávali deti, ktoré nebudú nikdy mať a potom sa rozhodli pre adopciu. Počas ďalších dvoch rokov si adoptovali dievčatko.

Čo vlastne je mojím cieľom

Petra je teraz so svojou rodinou veľmi šťastná, ale na neplodnosť nemôže zabudnúť. „Strávila som 4 roky liečbou a v podstate sme nikdy neprišli na to, prečo nemôžeme mať deti. Na to sa nedá zabudnúť. Až keď sme sa rozhodli, že liečbu ukončíme, som si uvedomila, čo vlastne je mojím cieľom. Zistila som, že mojím cieľom nebolo tehotenstvo samotné, ale mať dieťa a úplnú rodinu, byť matkou. Sme s Tomášom úplne spokojní s tým, že sme sa rozhodli pre adopciu a naše krásne dievčatko by sme nevymenili za nič na svete.“

Rozhodnutie o ukončení liečby

Pre tých, ktorým liečba neprinesie dieťa, je rozhodnutie o definitívnom ukončení celej liečby veľmi ťažké. Niektorí sa rozhodnú pomerne skoro, napríklad už po troch neúspešných pokusoch umelej inseminácie. Iní sa k rozhodnutiu dopracujú až po rokoch liečby a mnohých neúspešných pokusoch IVF.

Rozhodnutie je psychicky veľmi náročné

Či už sa rozhodnú skôr alebo neskôr, rozhodnutie samotné pre dvojicu znamená, že sa vzdávajú svojich snov o tom, že budú mať svoje biologicky vlastné dieťa. Rozhodnutie je psychicky veľmi náročné. Pocity beznádeje, neschopnosti a smútku sú v tomto období úplne bežné.

Nový začiatok

Niektorí ľudia naopak pocítia značnú úľavu. Koniec koncov, ukončenie liečby znamená čiastočne aj nový začiatok. Niektorí sa zamerajú na adopciu, iní si zvolia život bez dieťaťa. Tí, ktorí už majú na začiatku liečby stanovený pevný plán a držia sa ho, sa väčšinou rozhodujú k ukončeniu liečby oveľa ľahšie.

Kedy ukončiť liečbu

Jedná sa o veľmi individuálne rozhodnutie, je ale napriek tomu je dobré si byť vedomý známok, ktoré sú signálom toho, že liečba neplodnosti začína mať negatívny vplyv na nás samotných.

Položte si tieto otázky

  • Môžete si finančne dovoliť ešte ďalší cyklus?
  • Začínate sa vyhýbať priateľom, pretože oni „Vašej situácii nerozumie“?
  • Máte veľké výkyvy nálad?
  • Pôsobí Vám užívanie liekov na liečbu neplodnosti fyzickú bolesť?
  • Milujete sa so svojím partnerom len vtedy, keď sa snažíte otehotnieť?
  • Ovplyvňuje Vaša liečba aj ostatné stránky Vášho života, vrátane Vašej práce a osobných vzťahov?
  • Bývate občas v depresii?
  • Zdá sa Vám, že už nemáte toľko energie podstupovať všetky tie vyšetrenia a Váš záujem o liečbu ochabuje?
  • Myslíte častejšie na to, akí by ste boli rodičia než na to, ako sa nimi stať?
  • Znamená pre Vás materstvo viac ako tehotenstvo?

Ak jeden z partnerov odpovie „Áno“ na niekoľko z vyššie uvedených otázok, je čas sa nad celou situáciou zamyslieť a zvážiť iné možnosti ako pokračovanie v liečbe neplodnosti. Ponúka sa adopcia, pestúnstvo alebo život bez detí.

Poradiť sa aj s iným odborníkom

Skôr než ukončíte celú liečbu, je vhodné sa poradiť o svojej situácii trebárs ešte aj s iným odborníkom, ak ste tak doteraz neurobili. Názor ďalšieho odborníka Vás ochráni pred zžieravými vnútornými otázkami v budúcnosti, typu – „čo by bolo, keby sme sa ešte snažili?“

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to