Bez vajíčok alebo spermií

Vedci vytvorili syntetické ľudské embryá pomocou kmeňových buniek, čo je prelomový pokrok, ktorý obchádza potrebu vajíčok alebo spermií. Odborníci tvrdia, že tieto modelové embryá, ktoré sa podobajú embryám v najskorších štádiách ľudského vývoja, by mohli poskytnúť zásadný pohľad na vplyv genetických porúch a biologické príčiny opakovaného potratu.

Vznik plodu bez vajíčka a spermie / Neplodnost.sk
Vznik plodu bez vajíčka a spermie / Neplodnost.sk

Zhoda umelých a prirodzených embryí po 14 dňoch vývoja

Profesorka Magdalena Żernicka-Goetzová, ktorá pôsobí ako profesorka biológie a biologického inžinierstva na Cambridgeskej univerzite v Spojenom kráľovstve a na Kalifornskom technologickom inštitúte (Caltech), v stredu na výročnom stretnutí Medzinárodnej spoločnosti pre výskum kmeňových buniek (ISSCR) v Bostone opísala umelý vývin embryí až po stupeň, ktorý je zhodný z vývojom prirodzených embryí v období po 14 dňoch ich vývoja.

Otázna je ich životaschopnosť a vývoj v tele matky

Tieto embryá vytvorili bez vajíčok či spermií. Nemajú bijúce srdce či mozog v počiatočnom štádiu vývoja. Obsahujú však bunky, ktoré sa bežne vyvíjajú z placenty, žĺtkového vačku a samotného embrya. Nie je však známe, či by sa v tele matky boli schopné vyvinúť na životaschopné embryo. Podrobnosti výskumu majú byť zverejnené v odborných publikáciách. „Môžeme vytvoriť modely podobné ľudským embryám preprogramovaním (embryonálnych kmeňových) buniek,“ povedala na stretnutí.

Výskum vyvoláva vážne etické a právne problémy

Práca však tiež vyvoláva vážne etické a právne problémy, pretože subjekty založené v laboratóriách nespadajú pod súčasnú legislatívu v Spojenom kráľovstve a vo väčšine ostatných krajín. Neexistuje žiadna perspektíva, že syntetické embryá budú klinicky použité. Implantovať ich do lona pacienta by bolo nezákonné.

Pochopenie vývojové obdobie „čiernej skrinky“

Motiváciou pre prácu je, aby vedci pochopili vývojové obdobie „čiernej skrinky“, ktoré sa nazýva tak preto, že vedci môžu kultivovať embryá v laboratóriu len do zákonného limitu 14 dní. Potom sledujú priebeh vývoja ďalej len tak, že sa pozerajú na tehotenské skeny a embryá darované na výskum. Robin Lovell-Badge, vedúci oddelenia biológie kmeňových buniek a vývojovej genetiky na Inštitúte Francisa Cricka v Londýne k téme povedal: „Myšlienka je taká, že ak skutočne modelujete normálny ľudský embryonálny vývoj pomocou kmeňových buniek, môžete získať strašne veľa informácií o tom ako začína ich vývoj, čo sa môže pokaziť bez toho, aby sme museli použiť skoré embryá na výskum.“

Preteky o preloženie výsledkov s myšami do ľudských modelov

Predtým tím Żernickej-Goetzovej a konkurenčná skupina vo Weizmannovom inštitúte v Izraeli ukázali, že kmeňové bunky z myší, ktoré boli ponechané, boli „povzbudzované“ aby sa sami ďalej vyvíjali, zostavili v ďalších štádiách vývoja embryonálnych štruktúr črevný trakt, objavili sa začiatky mozgu a bijúce srdce. Odvtedy prebiehajú preteky o preloženie tejto práce do ľudských modelov a niekoľkým tímom sa podarilo replikovať najskoršie štádiá vývoja. „Náš ľudský model je prvý trojlínový model ľudského embrya, ktorý špecifikuje amniové a zárodočné bunky, prekurzorové bunky vajíčka a spermie,“ povedala Żernicka-Goetz pre Guardian pred prednáškou. „Je to nádherné a vytvorené výlučne z embryonálnych kmeňových buniek.“

Významná nezodpovedaná otázka…

Existuje tiež významná nezodpovedaná otázka, či tieto štruktúry majú teoreticky potenciál vyrásť do živého tvora. Uvádza sa, že syntetické embryá pestované z myších buniek sa javia takmer identické s prirodzenými embryami. Ale keď boli implantované do lona myších samíc, nevyvinuli sa z nich živé zvieratá. V apríli vedci v Číne vytvorili syntetické embryá z opičích buniek a implantovali ich do lona dospelých opíc, z ktorých niekoľko vykazovalo počiatočné príznaky tehotenstva. Ale žiadne z nich sa nevyvíjalo dlhšie ako niekoľko dní. Vedci tvrdia, že nie je jasné, či prekážka pokročilejšieho vývoja je len technická alebo má zásadnejšiu biologickú príčinu.

K lepšiemu porozumeniu príčin (spontánnych) potratov a špecifických stránok ľudského vývinu

Vedecký význam týchto zistení bez ich odborného posúdenia nie je možné poskytnúť, povedal profesor James Briscoe z Inštitútu Francisa Cricka v Londýne. Tento náročný výskum však podľa jeho slov môže odkryť rozhodujúce poznatky o kľúčových úrovniach ľudského vývinu. „Čerstvé poznatky môžu viesť k lepšiemu porozumeniu príčin (spontánnych) potratov a špecifických stránok ľudského vývinu,“ povedal. Aj J. Briscoe upozornil na etické a právne problémy spojené s výskumom, jeho realizáciou.

Hľadá sa právny rámec

Na embryá získané z kmeňových buniek v súčasnosti nie sú jasne stanovené (právne) smernice – na rozdiel od ľudských embryí vznikajúcich z fertilizácie in vitro (mimotelového oplodnenia), pri ktorej je zriadený právny rámec,“ povedal. Zdôraznil, že vedci a výskum preto musia napredovať opatrne, obozretne a samozrejme transparentne.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to