Ročné obdobie ovplyvňuje plodnosť ženy

Podľa zistení z najnovšej štúdie vplýva na plodnosť a teda šancu otehotnenia u žien, okrem iného, aj ročné obdobie. Príchod jari so sebou prináša aj zmenu pocitov a nálad. Všade sa objavia zamilované dvojice a ozýva sa nádherný spev vtákov. Takáto sezónna plodnosť však existuje vo všetkom živom, okrem ľudí, ktorí sa dokážu rozmnožovať celý rok.

Ženy túžia po dieťati najviac v jeseni

„Doteraz prevedené štúdia a výskumy skúmali iba časy narodenia a zabudlo sa na výkyvy plodnosti rozložených počas roka.“ Takto sa vyjadril doktor z inštitúcie Wish Baby Institute Feichtinger, Michael Feichtinger pre rakúsky časopis Woman. „V jednej štúdií na Univerzite v Bostone a Aarhus Univerzite skúmali prirodzené tehotenstvo počas obdobia jedného roka v odlišných regiónoch Dánska a USA a to až na 14 tisíc ženách. Ženy sa snažili otehotnieť prirodzene. Ženy túžili po dieťati najviac v septembri a to v oboch krajinách. V USA túžilo v septembri až o 48 percent viac žien po dieťati v porovnaní s marcom, kým v Dánsku bolo toto číslo tiež vyššie, ale iba o 16 percent,“ povedal doktor Feichtinger.

Odborníci zahrnuli tieto údaje do analýzy a koncom jesene až začiatkom zimy zaznamenali zvýšenú mieru tehotenstva. Odchýlka nastala v USA, kde bola výrazne vyššia miera počatia koncom novembra a naopak nižšiu mieru namerali na jar. „Vplyv na tento výsledok majú aj opatrenia a karanténa v súvislosti s pandémiou koronavírusu, kedy mnoho žien otehotnie.“

Ženy sú plodnými po celý rok

„Tieto údajov nám poskytli rôzne údaje na vyvodenie záverov a na druhej strane sú obrovským prínosom pre páry, ktoré sa snažia o dieťa. Ak však chcete otehotnieť, odporúčam pravidelný sex, pretože u žien nastáva ovulácia každý mesiac, čo ich robí plodnými po celý rok,“ radí doktor Feichtinger.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to