Ako sa definuje opakovaný potrat

Opakované potraty sú považované za dve a viac po sebe idúcich spontánnych potratov v prvom alebo druhom trimestri tehotenstva. Tento stav je relatívne bežný a postihuje asi 1-2 % žien, ktoré sú v pohlavne plodnom veku.

Príčiny opakovaných potratov

Príčiny opakovaných potratov môžu byť rôznorodé. U mnohých žien nie je však príčina nájdená. Medzi bežné príčiny patrí genetická nekompatibilita medzi rodičmi, anatómia maternice, hormonálne poruchy, infekcie, autoimunitné ochorenia a podobne. Pozrime sa na nich v skratke bližšie:

Genetické faktory

Faktory genetické sú jednou z najbežnejších príčin opakovaných potratov. Genetické mutácie môžu byť príčinou vrodených vývojových porúch, ktoré môžu spôsobiť zlyhanie tehotenstva. Tieto mutácie sa môžu vyskytnúť u mužov aj u žien.

Hormonálne faktory

Hormonálne poruchy môžu byť tiež príčinou opakovaných potratov. Tieto poruchy môžu spôsobiť zmeny v hladinách hormónov, ktoré sú potrebné na udržanie tehotenstva. Príkladom môžu byť poruchy štítnej žľazy alebo vysoká hladina prolaktínu.

Anatomické faktory

Anatomické problémy v maternici môžu tiež spôsobiť opakované potraty. Medzi tieto problémy patrí zväčšená maternica, prítomnosť polypov, jaziev alebo fibróza tkaniva v maternici.

Infekcie

Niektoré infekcie môžu byť príčinou opakovaných potratov. Príkladom môžu byť infekcie močových ciest alebo infekcie spôsobené pohlavne prenosnými chorobami.

Autoimunitné poruchy

Niektoré autoimunitné poruchy môžu byť spojené s opakovanými potratmi. Imunitný systém môže napadnúť plod a spôsobiť jeho odmietnutie.

Životný štýl

Životný štýl, vrátane fajčenia, nadmerného pitia alkoholu a nezdravého stravovania, môže byť spojený s opakovanými potratmi.

Náročné pre emocionálne zdravie

Opakované potraty môžu byť veľmi stresujúcou skúsenosťou pre páry, ktoré sa snažia o dieťa. Opakované potraty môžu byť veľmi náročné pre emocionálne zdravie ženy a jej partnera. Väčšina žien, ktoré prežili viac ako jeden potrat, pociťuje smútok, strach a pocit zlyhania. V takom prípade môže byť užitočné vyhľadať podporu psychológa alebo skupiny pre ženy s opakovanými potratmi.

Ak sa opakované potraty vyskytujú

Ak sa opakované potraty vyskytujú, môže sa žena obrátiť na gynekológa alebo reprodukčného špecialistu. Tieto odborníci môžu vykonať sériu testov na identifikáciu príčiny opakovaných potratov a zvážiť liečbu na zlepšenie plodnosti. Medzi liečbu patrí hormonálna terapia, chirurgické zákroky na zlepšenie anatómie maternice a imunomodulačná terapia.

Zvážiť gestačnú náhradu alebo adopciu

V prípade, že nie je možné identifikovať príčinu opakovaných potratov, je možné zvážiť gestačnú náhradu alebo adopciu. Je dôležité, aby si každá žena s opakovanými potratmi uvedomovala, že existujú možnosti, ako zlepšiť svoju plodnosť a dosiahnuť želané tehotenstvo.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to