Strava môže zohrávať dôležitú úlohu

Plodnosť je schopnosť jednotlivca rozmnožovať sa. Strava môže zohrávať dôležitú úlohu pri ovplyvňovaní plodnosti u mužov aj u žien. Zdravá a vyvážená strava môže zlepšiť celkové zdravie a reprodukčné schopnosti, zatiaľ čo nezdravá strava môže mať opačný účinok.

U mužov môže ovplyvniť kvalitu spermií

U mužov môže strava ovplyvniť kvalitu spermií. Zdravá strava bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty môže zlepšiť kvalitu spermií, zatiaľ čo strava s vysokým obsahom tuku, cukru a zbytočných kalórií môže mať negatívny vplyv. Konkrétne by mali muži zvýšiť príjem vitamínu C, vitamínu E, zinku a selénu, pretože tieto živiny sú dôležité pre kvalitu spermií. Zahrnutie do stravy potravín, ktoré obsahujú tieto živiny, ako sú citrusové plody, orechy, semená a strukoviny, môže pomôcť zlepšiť kvalitu spermií.

U žien môže ovplyvniť hormonálnu rovnováhu

U žien môže strava ovplyvniť ovulačný cyklus a hormonálnu rovnováhu. Zdravá strava, ktorá obsahuje dostatok bielkovín, zdravých tukov a zložených sacharidov, môže pomôcť zlepšiť hormonálnu rovnováhu a ovulačný cyklus. Na druhej strane, nezdravá strava s vysokým obsahom tuku a cukru môže spôsobiť hormonálne nerovnováhy a problémy s ovuláciou. Výskum ukazuje, že zahrnutie do stravy zdrojov bielkovín, ako sú vajcia, ryby, strukoviny a mäso, môže pomôcť zlepšiť plodnosť u žien.

Treba dodržiavať zásady zdravého stravovania

Okrem toho je dôležité dodržiavať zásady zdravého stravovania a vyhnúť sa potravinám, ktoré môžu mať negatívny vplyv na plodnosť. Tieto potraviny zahŕňajú priemyselne spracované potraviny, rafinované sacharidy a alkohol. Tiež sa odporúča minimalizovať konzumáciu potravín s vysokým obsahom ortuti, ako sú tuniaci a morské ryby.

Pozor na obezitu!

Celkovo je zdravá strava dôležitým faktorom ovplyvňujúcim plodnosť u mužov aj u žien. Zahrnutie do stravy potravín s vysokým obsahom vitamínov, minerálov a antioxidantov môže mať pozitívny vplyv na reprodukčné schopnosti. Okrem toho je dôležité sledovať svoju hmotnosť a udržiavať zdravú hmotnosť, pretože obezita môže mať negatívny vplyv na plodnosť u mužov aj u žien.

Ak tuky, tak zdravé

Ak sa snažíte otehotnieť, odporúča sa zahrnúť do stravy potraviny, ktoré obsahujú zdroje zdravých tukov, ako sú avokádo, orechy a ryby s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín. Tieto tuky môžu pomôcť zlepšiť hormonálnu rovnováhu a zvýšiť plodnosť. Ďalšie potraviny, ktoré by sa mali zahrnúť do stravy, sú tie, ktoré obsahujú vitamín D, ako sú mliečne výrobky a ryby, a potraviny, ktoré obsahujú železo, ako sú tmavé listové zeleniny a mäso.

Určité druhy diéty tiež pomáhajú

Výskum ukazuje, že aj určité druhy diéty môžu mať pozitívny vplyv na plodnosť. Napríklad diéta s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov môže zlepšiť hormonálnu rovnováhu a zvýšiť plodnosť u žien s polycystickými (PCOS) vaječníkmi. Diéta s vysokým obsahom rastlinnej stravy môže tiež pomôcť zlepšiť plodnosť a znižovať riziko neplodnosti.

Zmenu stravy konzultujte s odborníkmi

Je dôležité mať na pamäti, že strava je len jedným faktorom ovplyvňujúcim plodnosť a že každý jednotlivec je odlišný. Pred zmenou stravy alebo dodávkou nových potravín by ste mali konzultovať so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to