Safina Namukwaya porodila dvojčatá

Ugandská fertilizačná klinika oznámila, že Safina Namukwaya sa stala matkou v 70. roku života po oplodnení in vitro. Podľa správy BBC 70-ročná žena porodila dvojčatá cez cisársky rez v centrálnom fertilizačnom centre v hlavnom meste Kampala. Pani Namukwaya, ktorá patrí medzi najstaršie matky, povedala miestnym médiám, že je to „zázrak“. Nemocnica jej zablahoželala, s tým, že ide o viac než „lekársky úspech, ide o silu a odolnosť ľudskej duše“.

In vitro fertilizácia funguje

Dr. Edward Tamale Sali, odborník na fertilizáciu v nemocnici Women’s Hospital International and Fertility Centre (WHI&FC), uviedol pre BBC, že matka použila donorovské vajíčko a spermiu svojho partnera pri postupe in vitro fertilizácie (IVF). Deti sa narodili predčasne v 31. týždni, preto boli umiestnené do inkubátorov. Dr. Sali uviedol, že ich stav je v súčasnosti „stabilizovaní“.

Po oplodnení in vitro

V auguste 2019 porodila dvojčatá po oplodnení in vitro metódou 74-ročná Indka Erramatti Mangayamma. „Podarilo sa nám niečo mimoriadne – priviesť na svet dvojčatá najstaršej matke v Afrike vo veku 70 rokov!“ oznámilo WHI&FC na svojej stránke Facebook. Opäť sa ukazuje, že niekedy je naozaj vek iba číslo a nádej zomiera posledná. Je však dôležité poznamenať, že vek matiek pri pôrode môže byť pomerne kontroverzný a rôzne kultúry a krajiny majú rôzne právne a etické normy týkajúce sa asistovanej reprodukcie a pôrodu v pokročilom veku.

Jej partner to nezvládol…

Pani Namukwaya povedala novinám Daily Monitor z Ugandy, že tehotenstvo bolo ťažké, pretože ju partner opustil, keď si uvedomil, že bude mať dvojčatá. „Muži nemajú radi, keď im poviete, že nosíte viac ako jedno dieťa. Odkedy som sem bola prijatá, môj muž sa nikdy neukázal,“ povedala.

Vysmiali ju, že je bezdetná…

Pre pani Namukwayu je to druhý pôrod za tri roky. V roku 2020 porodila dievčatko. Povedala, že si priala mať deti potom, čo ju vysmiali, že je bezdetná. „Starala som sa o deti iných ľudí a videla, ako vyrastajú a opúšťajú ma. Pýtala som sa, kto sa o mňa postará, keď zostarnem,“ uviedla.

IVF je úspešná technika

Ženy obvykle prechádzajú menopauzou medzi 45. a 55. rokom. Fertilita klesá v tomto období, ale pokroky v medicíne umožnili ženám možnosť pôrodu. IVF je jednou z niekoľkých techník. Počas procesu sa vajíčko odstráni z vaječníkov ženy a oplodní sa spermiou v laboratóriu. Oplodnené vajíčko, nazývané embryo, sa potom umiestni do maternice ženy, kde rastie a vyvíja sa.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to