Fajčenie, obezita a mužská plodnosť
Ubehlo len pol storočie a počet spermií u mužov sa zmenšil o 75 percent. Podľa odborníkov mužskej plodnosti škodia napríklad fajčenie alebo obezita, zhoršuje sa aj vekom.
Informácie vyplývajú z centier, ktoré sa venujú liečbe mužských pohlavných orgánov – andrológii. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že muži v roku 2010 mali o tri štvrtiny spermií menej než v 50. rokoch minulého storočia.
Štefan Machač z kliniky Reprofit v Ostrave uviedol, že „každý rok sa to zhoršuje o ďalších 1,6 percenta“. Podľa neho sa za normálny považoval skôr spermiogram s koncentráciou 40 miliónov spermií na mililiter, teraz je to 15 miliónov. Približne päť percent mužov má pomalé, niekedy až úplne nehybné spermie, ktoré nie sú schopné vajíčko oplodniť.
Fajčiari mávajú menej spermií
Jednou z príčin neplodnosti je aj porucha odtoku krvi z tkaniva semenníkov, čiže variokokéla, čo predstavujú akési „kŕčové žily“. Podľa vedúceho Medicínskeho centra Praha Radka Klubala môže liečba viesť k zlepšeniu pohyblivosti spermií, ale aj k samotnému zvýšeniu ich počtov. Medzi ďalšie dôvody patria problémy so zostupom semenníkov v detstve, hormonálne ťažkosti, stavy po zápaloch a operáciách alebo genetika. Špecialistka na výživu v projekte Zdravé spermie Medicínskeho centra Praha Lucie Weiss uviedla, že „toxické látky obsiahnuté v cigaretovom dyme spolu s nikotínom, ktorý spôsobuje zúženie ciev a znižuje prítok krvi do semenníkov a toporivých telies, majú za dôsledok, že fajčiari mávajú menej spermií“. Fajčenie a obezita škodia mužskej plodnosti. Ak sa k tomu pridá aj alkohol, je ľudovo povedané, „vymaľované“…
Nielen konzumácia alkoholu
Podľa nej pijani alkoholu alebo ľudia trpiaci dlhodobým stresom disponujú nižšou hladinou hormónu dôležitého pre tvorbu spermií, teda testosterónu. Takisto treba pripomenúť, že aj obezita síce zvyšuje hladinu ženských hormónov, ale na druhej strane oslabuje plodnosť. Najviac škodí častá jazda na bicykli a doplnky stravy s testosterónom, ktoré sú medzi kulturistami obľúbenými, na druhej strane pravidelný šport a pohyb prospieva. Antibiotiká či kofeín tiež neprospievajú spermiám. Vedúci lekár kliniky Reprofit v Brne Pavel Otevřel uviedol, že „neblahý vplyv má tiež extrémna fyzická aktivita, príliš častá sauna, horúce kúpele, nosenie tesných nohavíc, sedavé zamestnanie alebo práca s notebookom na kolenách“.
Sexuálna aktivita a vek tiež hrajú úlohu
Podľa Viktora Vika, vedúceho uro-andrologickej ambulancie kliniky Gennet, je práve pravidelná sexuálna aktivita prevenciou. Ďalej uviedol, že „aj keď sa zdá, že súčasná spoločnosť je zahltená sexom, toho reálneho výrazne ubúda“.
Lukáš Bittner z Centra andrológie kliniky ISCAR pre ČTK povedal, že „všetko je umocňované vekom pacientov, pretože vplyv týchto faktorov sa s vekom zvyšuje“. Podľa odborníkov sa reprodukčná mladosť končí po štyridsiatke. Takisto uvádzajú optimálny vek pre splodenie detí a to medzi 18 až 30 rokom života. Schopní oplodnenia sú aj starší muži, ale zároveň sa zvyšuje aj miera potratov a vrodených chýb u detí. Predseda Slovenskej andrologickej spoločnosti Vladimír Kubíček pre ČTK povedal, že „andrologická liečba vedie často k obnoveniu spontánnej plodnosti, tým sa znižuje počet párov, ktoré potrebujú asistovanú reprodukciu“.
Prvý by sa mal dať vyšetriť muž
Podľa Vika sa pred samotným začatím s umelým oplodnením musí dať ako prvý vyšetriť muž. Ďalej vysvetlil, že „v prípade abnormalít spermiogramu či iných problémov, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti počatia, je pacient kompletne vyšetrený urológom, andrológom, prípadne genetikom na vylúčenie najčastejších príčin neplodnosti“. Podľa odborníkov je špecialistov nedostatok, a to aj vo veľkých mestách.
Otevřel ďalej doplnil, že „pri liečbe neplodnosti sa zvyčajne ponáhľame kvôli veku ženy a potom málokedy máme čas využiť služby urológa“. Podľa vedúcej lekárky kliniky Gest Moniky Polákovej muži často vyšetrenie nechcú.
Za príčinou neplodnosti impotencia
Za príčinou neplodnosti môže byť aj impotencia, teda neschopnosť erekcie. Existuje niekoľko dôvodov ED (erektilnej dysfunkcie): od vysokého tlaku či hladiny tukov v krvi, nízkej hladiny testosterónu cez cukrovku alebo niektoré choroby. Lekári pacientom nasadzujú rôzne medikamenty na zlepšenie erekcie, podtlakové pumpy, injekcie do penisu, alebo je možné do penisu voperovať implantát.