Stále viac ľudí trápi neplodnosť

Neplodnosť a umelé oplodnenie, slová, ktoré čoraz častejšie patria k sebe. Stále viac aj mladých ľudí totiž trápi neplodnosť. Liečba zvykne byť zdĺhavá a páry sa niekedy musia spoľahnúť iba na umelé oplodnenie. Štatistiky ukazujú, že 15 až 20 percent slovenských párov nemôže počať dieťa prirodzenou cestou. Pokiaľ máte podozrenie na neplodnosť, odporúčame vám čo najskôr sa obrátiť na pomoc odborníkov, pretože spoločne so zvyšujúcim sa vekom klesajú aj vaše šance na dieťa.

Kedy môžeme skonštatovať, že ide o neplodnosť?

Stav neplodnosti je definovaný ako neschopnosť otehotnieť po roku správne načasovaného nechráneného pohlavného styku, t. j. bez akejkoľvek formy antikoncepcie. Ak nastane takýto stav, tak by ste mali vyhľadať odborníka.

Liečba neplodnosti

Primárne je potrebné sa zamerať na hlavné príčiny neplodnosti a identifikovať ich. Preto je nutné doktorom poskytnúť informácie o svojej minulosti týkajúce sa sexuálneho života, zozname liekov či predchádzajúcich tehotenstvách, a následne sa podrobiť zopár testom.

To či sa za problémom splodiť potomka skrýva mužská alebo ženská neplodnosť, posúdia práve oni. Metódy ako analýza spermií u mužov, alebo preverovanie ovulačnej funkcie u žien odhalí príznaky neplodnosti. Ďalej tu patria ultrazvukové vyšetrenie, testy na ovariálne rezervy, krčka maternice, ochorenia maternice, testovanie priechodnosti vaječníkov, ale aj samotná diagnostika páru.

Ďalšie spôsoby, ktoré môžu pomôcť pri liečbe neplodnosti

Okrem zvolenia správnej a účinnej hormonálnej liečby by ste mali:

  • upraviť stravovacie návyky a aj samotnú hmotnosť
  • zaradiť špeciálne cviky
  • znížiť stres na najnižšie možné hodnoty a tým aj zmierniť životné tempo
  • sledovať kvalitu cervikálneho hlienu

Ako umelé oplodnenie prebieha a aké metódy asistovanej reprodukcie sú známe

Neplodnosť a umelé oplodnenie by nemali byť strašiakom. Ak si to situácia vyžaduje, niektoré páry musia priamu liečbu neplodnosti jednoducho podstúpiť. Sú potom čakateľmi na tzv. asistovanú reprodukciu. Tomuto však predchádza podľa odporúčaných postupov dôkladná diagnostika jednotlivých príčin neplodností.

Metódy asistovanej reprodukcie zahrňujú také výkony, ktoré sú viazané na mimotelové oplodnenie. Medzi najznámejšie patri in vitro fertilizácia (IVF), kedy k oplodneniu dochádza v laboratóriu, t. j. mimo ľudského tela. Práve v laboratóriu sa odborníci postarajú o splynutie vajíčka a spermie. Následne životaschopné embryo umiestnia späť do maternici ženy. Metóda IUI, je ďalšou v poradí. Spočíva v lekárskom vložení spermií do maternici ženy v čase ovulácie za pomoci tenkej trubičky. Metódy ako sú ICSI a PICSI, sú založené na báze vstreknutia spermií do cytoplazmy zrelého vajíčka. Odborníci pri ICSI vyberajú len tú najkvalitnejšiu spermiu. Naopak pri metóde PICSI vstreknú viac oplodnenia schopných spermií, ktoré predtým dôkladne otestujú v prostredí, podobnom ženskému vajíčku.

Jednu z najstarších metód predstavuje GIFT, čo je v podstate prenos pohlavných buniek do vajíčkovodu. Žena musí podstúpiť hormonálnu stimuláciu vaječníkov a odobratie vajíčok. Doktori zavedú vajíčka a partnerove spermie do vajcovodu a na ďalšom vývoji sa nepodieľajú, t. j. nechajú tomu voľný priebeh.

Naopak metóda PGT patrí medzi jednu z najnovších metód. Tým, že umožňuje výber zdravého embrya bez genetickej záťaže, chráni pred ochoreniami.

Lacnejšia liečba neplodnosti

Už aj u nás máme zdravotnú poisťovňu s férovým benefitom, v prípade, že sa vám nedarí otehotnieť prirodzenou cestou. Prispeje na lekárske výkony potrebné k liečbe neplodnosti, už spomínanými metódami asistovanej reprodukcie, ktoré si doposiaľ museli páry financovať sami. Dobrou správou je aj to, že poisťovňa vám preplatí cykly mimotelového oplodnenia (IVF), takisto aj príspevok na lieky v prípade ak ste mladší ako 40 rokov.

Okrem spomínaných benefitov, môžete získať 100 € príspevok na komplexné vyšetrenie spermiogramu, 200 € na intracytolazmatickú injekciu spermie (ICSI) a 900 € príspevok na predimplantačnú genetickú diagnostiku (PGD).

Netreba zabúdať, že podmienkou poskytnutia spomínaných čiastočných úhrad je splnenie indikačných kritérií.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to