Sterilita mužov je rastúcim problémom

Mužská neplodnosť je čoraz vážnejším problémom tak vo svete, ako aj u nás. Neustále rastie množstvo slovenských párov, ktorí majú problém s prirodzeným splodením dieťaťa. Legenda asistovanej reprodukcie na Slovensku tvrdí, že je to aj neustále stúpajúcim vekom, kedy sa páry rozhodnú mať dieťa.

Narastá však hlavne mužská neplodnosť. Spermiogramy súčasných tínedžerov sú oveľa horšie ako výsledky ich otcov. Sterilita mužov je postupne rastúcim problémom.

Až 20% slovenských párov trpí neplodnosťou a z toho vo viac ako 40% je príčina na strane muža. Takisto narastá aj podiel kombinovaných príčin.

Čoraz horšie spermiogramy

Kvôli čomu sa postupne zhoršuje mužská neplodnosť? Odborník hovorí o rôznych infekciách, imunológií, genetike, ale aj o faktoroch ako je fajčenie či vplyv prostredia.

Ako príklad hovorí o jednej štúdií na ktorej spolupracoval. V okresoch Ružomberok a Dolný Kubín sa ukázali najhoršie spermiogramy. Prečo Ružomberok? To je asi jasné – chemické znečistenie vplyvom papierní. V Dolnom Kubíne sa však nenachádza veľký priemyselný závod. Odborník tvrdí, že je to spôsobené práve kúrením v domoch v horských oblastiach, kde sa v kachliach okrem uhlia často ocitnú aj plasty, či iný nebezpečný odpad.

Jednoduchšie sa lieči neplodnosť mužov

V prípade neplodnosti muža, je však úspešnosť liečby oveľa vyššia ako to je v prípade ženy. Na liečbu sa používajú napríklad gonadotropíny, hormóny, ktoré stimulujú tvorbu pohlavných buniek. Aj preto netreba váhať a pri hoci malom podozrení na neplodnosť zo strany muža treba ihneď kontaktovať lekára, najlepšie andrológa.

„Presná diagnostika problému je kľúčová pre následné nasadenie, spôsob liečby,“ zdôrazňuje lekár – špecialista. Doplnil však, že práva diagnostika a liečba mužov je mnohokrát zanedbávaná.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to