Mýty o ovulácii

Tak ako iné témy, aj ovulácia patrí medzi tie, okolo ktorých vzniklo niekoľko mýtov. Jedným z nich je aj ten, že ženský cyklus trvá 28 dní a ovulácia prebieha na 14. deň cyklu. Avšak nemusí to tak byť, až 70 percent žien to má inak. Ste pripravené na mýty o ovulácii?

Kedy prichádza ovulácia?

Ako sme spomínali, ovulácia nemusí nastať po 14 dňoch v 28 dňovom ženskom cykle. Ovuláciu po 15 dňoch cyklu či pred 13 dňom má až 70 percent žien. Po 27 dni cyklu má ovuláciu ešte 5 percent žien.

Meranie bazálnej teploty pred vstávaním?

Nakoľko sa zo zmeny teploty dajú vyčítať hormonálne procesy v tele, veľa žien zápasí s denným meraním bazálnej teploty. Vždy v rovnakom čase, každé ráno, hneď po prebudení. Najnovšie štúdie nás informujú o tom, že hlavná a zároveň najnižšia telesná teplota je najnižšia ešte predtým ako vstaneme z postele. Minimálne hodnoty vraj možno namerať oveľa skôr.

Ovulujú aj ženy s nadváhou či športovkyne?

Ovulácia sa u nich vo väčšine prípadov vyskytuje, extrémne športy i obezita nemusia nevyhnutne znižovať plodnosť. Otehotneniu však neprospieva stres, preto sa odporúča pedantne sledovať v takýchto prípadoch cyklus a ovuláciu.

Vie iba lekár kedy sa to presne deje?

Ovulačné testy z moču alebo bežné metódy testovania LH hodnoty teplomerom sú neisté a nespoľahlivé. OvulaRing či Biosensor, ktoré sa zavádzajú vaginálne, sú presné a predstavujú zodpovednejšie pomôcky, ktoré sú v súčasnosti dostupné na trhu.

„Cítim, že mám ovuláciu“

Príznaky ovulácie, podľa štatistiky, pociťuje asi 50 percent žien. Klinické štúdie odhalili, že približne 85 percent žien, ktoré jasne uviedli termín svojej ovulácie, sa mýlilo.

Prináša sex počas ovulácie automaticky tehotenstvo?

Prekvapujúco nízka je pravdepodobnosť otehotnenia. Keď má žena sex každý deň, pravdepodobnosť otehotnenia predstavuje 37 percent. Ak má pohlavný styk len raz za týždeň, šanca sa znižuje na 15 percent. Povestné dve čiarky na tehotenskom teste sa môžu častokrát ukázať až po 12 cykloch. Netreba zabúdať, že výnimky potvrdzujú pravidlo.

Neotehotniem pred ovuláciou?

Spermie v ženskom tele vydržia aj päť dní. V praxi to znamená to, že žena môže otehotnieť aj keď sa s partnerom milovala štyri, resp. päť dní pred ovuláciou. Po ovulácii je možnosť otehotnieť ešte približne 24 hodín.

Tak ktoré mýty o ovulácii Vás zaujali, o ktorých ste, ale úprimne, nevedeli?

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to