Gynekologické zápaly jednoznačne netreba podceňovať

Pojem gynekologické zápaly, je dobre známy ženskému osadenstvu najmä počas leta. Dokážu vytrápiť nejednu zo žien a niekedy sa stávajú nočnou morou.

Jednotlivé gynekologické zápaly jednoznačne netreba podceňovať, nakoľko ak sa zápal v intímnych partiách spočiatku nepodchytí, môže viesť do opakovaných ťažkostí. V niektorých prípadoch to môže prerásť až k neplodnosti.

V poslednej dobe sa pomerne často hovorí o komplikáciách pri otehotnení žien, za ktorými môžu byť práve opakujúce sa a neriešené zápaly. Netreba zabúdať, že „nie všetky gynekologické zápaly sa priamo podieľajú na neplodnosti,“ vysvetľuje vedúci lekár centra gynekológie, urológie a asistovanej reprodukcie v Žiline. Podľa jeho slov, tieto problémy treba hlbšie analyzovať a následne vysvetliť aj ich vzťah k neplodnosti.

Pozor na chlamýdiové infekcie

Zanedbanie liečby zápalov, ako napr. chlamýdiovej infekcie môže viesť k vážnym zápalovým ochoreniam malej panvy. Lekár varuje pred najčastejším ochorením prenášaným pohlavným stykom, t. j. Chlamydia trachomatis čo sú baktérie, ktoré parazitujú vnútri vnímavých buniek slizníc. V prípade neliečenia, môžu spôsobiť vážne poškodenie vajcovodov v zmysle ich čiastočného alebo úplného uzavretia zápalovými zmenami. V krajnom prípade môžu viesť až k zápalovému ochoreniu malej panvy s vážnymi následkami.

Gardnerella vaginalis môže znižovať úspešnosť liečby

„Baktéria Gardnerella vaginalis sa podieľa na bakteriálnej vaginóze/vaginálnej bakterióze. Predstavuje to zápalové ochorenie pošvy zapríčinené premnožením gardnerelly, ale aj iných baktérií, ktoré ju typicky sprevádzajú,“ hovorí ďalej odborník. Medzi ďalšie typické symptómy patrí hojný belavý výtok, ktorý sprevádza pach rybaciny. Môže sa prejaviť aj pálením pri močení, na druhej strane sa však nemusí prejavovať vôbec. „Zvyšuje riziko nákazy viacerými sexuálne prenosnými chorobami vrátane HIV/AIDS a takisto zvyšuje riziko predčasného pôrodu. Najnovšie štúdie mikrobiómu, čiže kompletného mikrobiálneho osídlenia pošvy u pacientok so zdravotnými problémami, poukazujú tiež na fakt, že Gardnerella vaginalis môže znižovať úspešnosť liečby metódami asistovanej reprodukcie.“

Ureaplazmy a mykoplazmy

Okrem iných, existujú ešte ureaplazmy a mykoplazmy, ktoré upravujú či menia imunologickú odpoveď, spôsobujú chronické zápalové zmeny a môžu viesť k stavu „nabudenia“ imunity. Dôsledkom môže byť aj samotné zníženie šancí na správne uchytenie embrya.

Zachytiť a preliečiť zápal v rannom štádiu

Pri príznakoch ako je svrbenie, výtok, bolesť pri pohlavnom styku, pálenie, zápach či bolesť podbrušia, je nutné vyhľadať lekársku pomoc. S niektorými menej závažnými či začínajúcimi zápalmi sa dokáže imunita vysporiadať, ale v prípade rozvinutého zápalu, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. „Je nesmierne dôležité zachytiť a preliečiť zápal v jeho počiatočnom štádiu, aby nezanechal následky,“ upozorňuje náš popredný odborník.

Je nutné vyhľadať gynekológa

Množstvo žien pri problémoch radšej skúša „babské“ recepty alebo siahne po dostupných voľnopredajných liečivách. „Chápem, že pri opakovaných problémoch sú ženy zo svojej situácie frustrované, ale ako som už spomínal, pri uvedených ťažkostiach je nutné vyhľadať gynekológa. Je nevyhnutné vykonať vaginálne vyšetrenie v gynekologických zrkadlách, posúdiť stav pošvy a krčka, prítomnosť výtoku, ktorý môže byť viditeľný len v okolí krčka a v pošve, ďalej je potrebné posúdenie charakteru výtoku, vykonanie testu pH, eventuálne vyšetrenia vzorky výtoku z pošvy mikroskopicky (v prípade bakteriálnej vaginózy)“, dodal.

Dôležitá je správna odborná liečba

Častokrát nesprávna samoliečba, ktorej predchádza nesprávna diagnostika, môže viesť k opačnému efektu. Reč je napríklad o opakovanom podávaní antimykotík pri kvasinke. Pacientkam sa predlžuje tak diskomfortný čas sprevádzaný bolesťami až kým sa nenasadí správna odborná liečba.

Bylinné prípravky nie sú určené na liečbu gynekologických zápalov, tie sú vhodné pri niektorých chronických ochoreniach ako napríklad hemoroidy, pri kožných ochoreniach ako ekzém či psoriáza. „Čo sa týka cesnaku a jogurtu dodám len toľko, že patria do kuchyne,“ konštatuje známy odborník na neplodnosť.

Častokrát treba preliečiť oboch

Netreba zabúdať, že gynekologický zápal ovplyvňuje aj intímny život, preto by mali spozornieť aj muži. Vyžadujú si tieto ženské problémy aj liečenie partnera? „V prípade chlamýdií to určite platí. Partnera odporúčam preliečiť masťou aj v prípade mykózy. Pri opakovanom výskyte je nutná systémová liečba, senzibilizácia. Podobne aj pri ureaplazmách, mykoplazmách platí, že treba preliečiť oboch. Neplatí to však pri bakteriálnej vaginóze, ktorá je záležitosťou dysmikróbie u ženy. Partner sa v tomto prípade preliečovať nemusí,“ tvrdí gynekológ.

Pri iných pohlavne prenosných chorobách, ako sú syfilis a kvapavka, je nutnosť preliečiť obidvoch partnerov.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to