Diagnóza varikokéla

Častou príčinou neplodnosti muža môže byť podľa lekárov rozšírenie žíl semenníka čiže varikokéla. Spôsobuje aj bolesti a pokles hladiny mužských hormónov. Postihuje do 20 % mužov. Na nedávnej tlačovej konferencii to novinárom povedali zástupcovia kliniky reprodukčnej medicíny, centra ISCAR, ktoré sa venuje liečbe neplodnosti.

„Najčastejšie je spôsobená vrodeným znížením kvality žilovej steny. Rozšírenie žil spôsobuje zhoršenie odtoku krvi zo semenníkov s mnohými dôsledkami. Okrem iného zvyšuje teplotu semenníkov a tlak v ich žilovom systéme. Tieto negatívne vplyvy vedú k poruchám tvorby spermií, k zníženiu ich počtu a ku zhoršeniu ich kvality, ktoré môže viesť až k neplodnosti,“uviedol primár centra. Častejšie sa problémy objavujú u ľavého semenníka.

Koho sa najčastejšie varikokéla týka

Muži môžu pociťovať bolesť od semenníka do triesla, ktorá sa prejavuje najmä pri namáhavej činnosti, športu, dlhom státí alebo sedení, napríklad pri riadení auta. Rovnako ako u kŕčových žíl na nohách, je rozšírenie žíl semenníkov tiež dedičné. Častejšie sa objavuje u chudých a vysokých mužov, ktorí sú fyzicky aktívni.

U mužov, ktorí sa liečia kvôli neplodnosti, lekári odhalia varikokélu častejšie. Rozšírené žily majú vplyv na počet spermií i na mužské pohlavné hormóny. Mení sa dokonca DNA spermií. „Zlepšenie parametrov spermiogramu po operácii varikokély nastáva u 80 percent pacientov,“ uviedol urológ a sexuológ kliniky ISCAR.

Aj operatívne je možné odstrániť ťažkosti

Odstrániť ťažkosti je možné tiež operatívne, kedy sa rozšírené žily podviažu a prerušia. Niektoré druhy drahších operácií zdravotná poisťovňa nehradí. Laparoskopický zákrok pod mikroskopom trvá asi 60 až 90 minút. Operácia zanecháva asi trojcentimetrovú ranu, pacient po nej odchádza domov za niekoľko hodín. Dva týždne nesmie športovať.

Na príčinách neplodnosti páru sa podieľajú muži aj ženy približne rovnako. Mužskej plodnosti, podľa odborníkov, škodia napríklad fajčenie alebo obezita, zhoršuje sa vekom. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) mali muži v roku 2010 o tri štvrtiny menej spermií než v 50. rokoch minulého storočia.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to