Očkovanie a neplodnosť?

Je medzi očkovaním a neplodnosťou nejaká vedecky dokázaná súvislosť? Naozaj spôsobuje očkovanie neplodnosť? Nie je očkovanie a neplodnosť len ďalšou vďačnou témou konšpiračných médií, súčasť ich anti-vakcinačnej propagandy? Tvrdenia, že akákoľvek, či nejaká konkrétna vo svete schválená vakcína proti infekčnému ochoreniu COVID‑19 (vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2) spôsobuje smrť, neplodnosť, potrat, autizmus alebo nákazu inými infekčnými chorobami sú často šírené práve tzv. alternatívnymi médiami, ich čitateľmi. Tieto média, aby podporili svoj image serióznosti, radi zacitujú vedcov, vo svojom odbore renomované osobnosti, ak idú voči väčšinovému poznaniu, názoru. Od leta minulého roka, po začiatok tohto roka sa takou ich hviezdou stal jeden západný vedec, toho času na penzii.

Petícia: Zastavte klinické pokusy s vakcínami COVID-19

Koncom minulého roka bol britský vedec Michael Yeadon, vtedy na čiastočnom dôchodku, spoluautorom petície adresovanej Európskemu regulátorovi liekov (EMA). Predkladatelia petície vyslovili odvážnu požiadavku: Zastavte klinické pokusy s vakcínami COVID-19. Ich zdôvodnenie bolo ešte odvážnejšie. Špekulovali, bez toho, aby poskytli dôkazy, že vakcíny môžu spôsobiť neplodnosť u žien.

Dokument sa objavil na nemeckej webovej stránke 1. decembra 2020. Vedci túto teóriu odsúdili. Regulačné orgány tiež neboli ňou nijako ovplyvnené. O niekoľko týždňov neskôr Európska agentúra pre lieky (EMA) schválila prvú vakcínu (Comirnaty) proti COVID-19 v Európskej únii, ktorú vyvinula nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech a ktorej spolu financovanie, výrobu a distribúcie zabezpečuje americká farmaceutická spoločnosť Pfizer. Škody už ale boli narobené…

Sociálne siete rýchlo rozšírili tvrdenia o škodlivosti očkovania

Sociálne siete rýchlo rozšírili tvrdenia, že vakcinácia, teda očkovanie proti koronavírusu SARS-CoV-2 (ochoreniu COVID-19) spôsobuje ženskú neplodnosť. Podľa Kráľovskej akadémie pôrodníkov a gynekológov začali lekári a sestry v Británii v priebehu niekoľkých týždňov hlásiť, že dotknuté ženy sa ich pýtajú, či je to pravda. V januári prieskum neziskovej organizácie Kaiser Family Foundation (KFF) zistil, že 13% neočkovaných ľudí v USA počulo, že „bolo preukázané, že vakcíny COVID-19 spôsobujú neplodnosť“.

Čím si získalo odhalené tvrdenie dôveryhodnosť bolo to, že jeden zo spoluautorov petície Michael Yeadon nebol len tak hocijakým vedcom. Michael Yeadon je šesťdesiatnik a bývalý viceprezident spoločnosti Pfizer, kde strávil 16 rokov ako výskumník alergií a problémov dýchacích ciest. Neskôr sa stal spoluzakladateľom biotechnologickej firmy, ktorú švajčiarsky farmaceutický výrobca Novartis kúpil za viac ako 325 miliónov dolárov.

Bývalý vedec spoločnosti Pfizer, ktorý sa stal anti-vakcinačným hrdinom

V posledných mesiacoch sa M. Yeadon ukázal ako nepravdepodobný ale predsa hrdina takzvaných anti-vaxerov, ktorých prívrženci spochybňujú bezpečnosť mnohých vakcín, vrátane tých proti koronavírusu. Hnutie anti-vaxerov posilnili Yeadonové skeptické názory na vakcíny a testy na COVID-19, lockdowny nariadené vládou a vývoj pandémie. Yeadon uviedol, že osobne neoponuje proti používaniu všetkých vakcín. Mnohí zdravotní odborníci a vládni úradníci sa však obávajú, že názory ako jeho, váhavosť voči očkovacej látke, neochota alebo odmietnutie očkovania ľuďmi by mohli pandémiu predĺžiť. COVID-19 už zabil viac ako 3 milióna ľudí na celom svete.

„Tieto tvrdenia sú nepravdivé, nebezpečné a hlboko nezodpovedné,“ odpovedal hovorca britského ministerstva zdravotníctva a sociálnej starostlivosti na otázku o Yeadonových názoroch. „Vakcíny COVID-19 sú najlepším spôsobom ochrany ľudí pred koronavírusmi a zachránia tisíce životov.“

Pfizer odmietol komentovať Yeadona

Agentúra Reuters preskúmala tisíce jeho tweetov za posledné dva roky spolu s ďalšími spismi a vyhláseniami. Taktiež urobila rozhovor s piatimi ľuďmi, ktorí ho poznajú, vrátane štyroch jeho bývalých kolegov zo spoločnosti Pfizer. Hovorca spoločnosti Pfizer odmietol komentovať Yeadona a jeho pôsobenie v spoločnosti, pričom zdôraznil, že neexistujú dôkazy o tom, že by vakcína, ktorú americká firma vyvinula spolu s nemeckým partnerom BioNTech, spôsobovala neplodnosť u žien.

Americká konzervatívna politická komentátorka, spisovateľka a skeptička, pokiaľ ide o vakcíny, Michelle Malkin informovala o Yeadonových obavách ohľadom neplodnosti minulý mesiac v stĺpci v článku „Tehotné ženy: Pozor na očkovanie proti COVID-u“. Blog s výstražným nadpisom – „Vedúci výskumu spoločnosti Pfizer: Vakcína proti COVID-19 je sterilizácia žien“ – mal niekoľko tisíc zdieľaní na Facebooku.

Propagujú ho, sám sa zviditeľňuje

Yeadonová vizáž a názory, označovanie ho ako „bývalý viceprezident spoločnosti Pfizer“, možno vidieť na sociálnych sieťach a v článkoch antivaxerov v mnohých jazykoch, vrátane nemčiny, portugalčiny, dánčiny a češtiny. Príspevok na Facebooku obsahuje video z novembra, v ktorom Yeadon tvrdil, že pandémia „sa v zásade … skončila“. Tento príspevok bol zobrazený viac ako miliónkrát.

V októbri 2020 M. Yeadon napísal článok pre britské noviny Daily Mail, ktorý sa tiež objavil na MailOnline, jednom z najnavštevovanejších spravodajských webov na svete. Vyhlásil, že úmrtia spôsobené COVID-19, ktoré v Británii vtedy dosiahli asi 45 000, čoskoro „vyprchajú“ a Britom „by malo byť okamžite umožnené pokračovať v normálnom živote“. Odvtedy zabila táto choroba vo Veľkej Británii ďalších 80 000 ľudí.

Nie je sám, ktorého minulá reputácia ma vplyv

Yeadon nie je jediným rešpektovaným vedcom, ktorý spochybnil vedecký konsenzus o COVID-19 a vyjadril kontroverzné názory. Ďalšími sú napr. nositelia Nobelovej ceny ako biofyzik Michael Levitt či virológ Luc Montagnier. To, čo Yeadonovi dáva osobitnú dôveryhodnosť, je skutočnosť, že pracoval v spoločnosti Pfizer, hovorí Imran Ahmed, výkonný riaditeľ Centra pre boj proti digitálnej nenávisti, organizácie bojujúcej proti online dezinformáciám. „Yeadonovo pozadie dáva jeho nebezpečným a škodlivým správam falošnú dôveryhodnosť.“

Prenikol ako argument do politických debát

V diskusii, ktorá sa uskutočnila minulú jeseň v britskej poslaneckej snemovni o reakcii vlády na pandémiu, označil poslanec Richard Drax Yeadona za „významného“ vedca a uviedol jeho názor, „že vírus je zvládnuteľný a blíži sa ku svojmu koncu“. Drax neodpovedal na žiadosť o komentár pre Reuters.

Nedávno tweetol David Kurten, člen London Assembly (londýnskeho zhromaždenia – volený orgán), že „existuje skutočné nebezpečenstvo“, že vakcíny COVID-19 môžu nechať ženy neplodné. „Liek nesmie byť horší ako choroba“, napísal Kurten. Ani on neodpovedal na žiadosť o komentár. Prečo sa M. Yeadon zmenil z mainstreamoveho vedca na skeptika voči vakcíne COVID-19, zostáva záhadou. Veľké množstvo jeho tweetov, materiálov siahajúcich od začiatku pandémie ukazujú ako sa dramaticky zmenili jeho názory. Pritom hneď na začiatku podporil stratégiu očkovania.

Vakcíny proti COVID-19 môžu spôsobiť ženskú neplodnosť

Nie je možné zmerať vplyv Yeadonovho tvrdenia, že vakcíny COVID-19 môžu spôsobiť ženskú neplodnosť. Neoficiálne tomu však uverilo veľa žien. Téma očkovanie a neplodnosť zarezonovala v ženskom publiku. Bonnie Jacobson, servírka v Brooklyne v New Yorku, si nemôže spomenúť, kde sa prvýkrát dozvedela o probléme s plodnosťou po očkovaní. Agentúre Reuters však povedala, že ju táto informácia prinútila váhať s očkovaním, pretože by chcela mať deti „skôr ako neskôr“. „To je moja hlavná starosť,“ povedala. „Nech vyjde ďalší výskum.“ Po nedávnom odmietnutí očkovania ju prepustila krčma, v ktorej pracovala. Jacobsonovej zamestnávateľ neodpovedal na žiadosť o komentár.

Neplodnosť – Očkovanie a neplodnosť / Neplodnost.sk
Neplodnosť – Očkovanie a neplodnosť / Neplodnost.sk

Dobrý vedec a list od bývalých kolegov

Podľa Yeadonovho profilu LinkedIn nastúpil do spoločnosti Pfizer v roku 1995; spoločnosť mala vtedy veľkú prevádzku v mestečku Sandwich v južnom Anglicku. Stal sa viceprezidentom a vedúcim výskumu alergií a dýchania. Mnoho bývalých kolegov tvrdí, že sú z jeho premeny zmätení. Začiatkom tohto roka vyjadrila skupina bývalých Yeadonových kolegov z firmy Pfizer znepokojenie v súkromnom liste, ku ktorému mala prístup vyššie spomínaná agentúra.

„Za posledných pár mesiacov sme si začali byť dokonale vedomí Vašich názorov na COVID-19 … jednotvárnosť, nedostatok vedeckej presnosti a jednostranná interpretácia často nekvalitných údajov sú ďaleko od M. Yeadona, ktorého sme tak rešpektovali a radi sme s ním spolupracovali.“ Berúc na vedomie jeho „rozsiahle sledovanie na sociálnych sieťach“ a to, že jeho tvrdenie o neplodnosti „sa rozšírilo po celom svete“, skupina napísala: „Máme veľké obavy, že ohrozujete zdravie ľudí.“ Agentúra Reuters nedokázala zistiť, či Yeadon list dostal.

Yeadon na Twitteri

3. februára 2021 Yeadon zanechal na Twitteri správu pre jeho 91 000 sledovateľov: „Pod mojou identitou sa nedávno objavil tweet, ktorý bol strašne urážlivý. V dôsledku toho bol môj účet pozastavený. Samozrejme som to vymazal. Chcem, aby ste vedeli, že som to nenapísal.“ Hovorca Twitteru to odmietol komentovať.

Mike Yeadon neujasnil, na aký tweet sa odvoláva. Krátko nato však niekoľko používateľov Twitteru a blogu s názvom Zelo Street zverejnili screenshoty z početných urážlivých proti-moslimských tweetov z Yeadonovho účtu zhruba pred rokom. Mnohé v tom čase zachytil archive.org.

Na druhý deň, 4. februára, Yeadon v tweete záhadne spomenul: „Čoskoro tu už nebudem“. O dva dni neskôr už nebol na Twitteri. Jeho nasledovníci boli privítaní touto správou: „Tento účet neexistuje.“ Čoskoro sa zmenil aj jeho profil na LinkedIn. Teraz uvádza, že je „úplne na dôchodku“.

Hon na kacírov?

Clare Craig, britská patologička, porovnala Yeadonovu „liečbu“ na Twitteri – kde sa niektorí používatelia vysmievali jeho názorom ako nezmyslom a nebezpečenstvu – so stredovekými spoločnosťami, ktoré pálili kacírov.

„Neexistuje iný spôsob, ako to vidieť, len ako upaľovanie čarodejníc,“ uviedla Craigová, ktorá tiež kritizovala lockdowny a testy na COVID-19. „Veda je vždy séria otázok a testovanie týchto otázok. Ak tieto otázky nemôžeme klásť, veda sa stratí.“

Povedala, že hovorila s Yeadonom po tom, čo zrušil svoj účet na Twitteri. „Porozmýšľa, ako prispeje v budúcnosti,“ uviedla. V každom prípade, vedec M. Yeadon, veľmi kontroverzne prispel do témy: očkovanie a neplodnosť. Čas ukáže, či prehodnotí svoje názory, ale nie. Niektoré jeho prognózy už ale život vyvrátil.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to